26
Eylül

Plakseverler Kadıköy’de buluştu

26 Eylül 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Kadıköy Belediyesi bu yıl ilk kez plak festivali düzenledi. İki gün boyunca süren ve binlerce  plakseverin buluştuğu etkinlikte sabah saatlerinde söyleşiler, akşam saatlerindeyse konserler vardı...

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Serdar Nâzım YÜCE

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilkini düzenlediği PlaKadıköy’ / Kadıköy Plak Günleri 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Moda Caddesi üzerindeki Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde buluşan binlerce plaksever keyifli bir hafta sonu geçirdi. Cumartesi ve Pazar günü düzenlenen etkinlikte plak satıcıları ve müzik yayıncılığı yapan yayınevleri stand açarken, okul bahçesinde söyleşiler de yapıldı. İlk gün, özellikle 45’lik alanında çalışmalar yapan müzik yazarı Murat Meriç’in “Plaklarla Memleket Tarihi” konulu söyleşisi büyük ilgi topladı. Murat Meriç’in ardından, taş plaklar üzerine çalışmaları bulunan araştırmacı-yazar Cemal Ünlü’nün “Gel Zaman Git Zaman” başlıklı söyleşisi de ilgiyle izlendi. Festivalin ilk günü, Kadıköylü müzisyenlerin sahne almasıyla tamamlandı. Önce, Kesmeşeker grubunun efsanevi solisti Cenk Taner sahneye çıktı, ardından da Özge Fışkın şarkılarını seslendirdi.

ZEKİ MÜREN VE KIRMIZI ‘IMPALA’SI

Türkiye’de plak deyince akla gelen ilk isimlerden Zeki Müren. Festivalin ilk günü olan 24 Eylül aynı zamanda Zeki Müren’in hayata veda ettiği gündü. Bahçenin ortasına konulan, Zeki Müren’in kırmızı otomobilinin muadili olan 1966 model Chevrolete Impala müzikseverlerin ilgisini çekti. Katılımcılar Impala’yla birlikte fotoğraf çektirdi, “Sanat Güneşi” Zeki Müren’i andı. Zeki Müren şarkılarının çalındığı etkinlikte sanatçının hayata gözlerini yumduğu 20:59’da “Elbet Bir Gün Buluşacağız” şarkısı tüm katılımcılar ile birlikte söylendi.

NEŞET ERTAŞ GÜNÜ…

Festivalin ikinci günü, yani 25 Eylül’de, hayata veda ettiği gün olduğu için büyük ozan Neşet Ertaş da anıldı. Ertaş’ın sesi bahçenin dört bir yanında gün boyunca yankılandı. Festivalin ikinci günü DJ’ler Mete Avuduk ve Bahadır Dilbaz’ın müzik performansıyla başladı. Hemen ardından bir söyleşi daha vardı. “Bir plak gibi gökte dönüyor mavilik” başlığıyla yapılan söyleşide Murat Meriç ve Moğollar'ın gitaristi Taner Öngür konuştu, müzik yazarı Murat Beşer de moderasyon yaptı. Festivalin ikinci ve son günü, yine sevilen Kadıköylü sanatçıların canlı performanslarıyla son buldu. Sahneye önce alternatif müziğin sevilen ve genç isimleri Nil İpek ile Cihan Mürtezaoğlu geldi. İkilinin ardından Kadıköy Plak Günleri, söyleşide de yer alan Taner Öngür’ün sahneye çıkmasıyla sona erdi.

Kadıköy Belediye’nin festivalden aktardığı bilgiye göre, sadece ilk gün 10 binin üzerinde katılımcı oldu. Plak Günleri’nde 21 plakçı bir araya geldi.

 

MERİÇ: TÜRKİYE’DE BULUŞMAK ZOR ZATEN

Festivalin söyleşilerinde yer alan müzik yazarı Murat Meriç ve festivalin düzenleyicileri Aykırı Akademi’ye konuştu.

Festivalle ilgili düşüncelerini aldığımız Murat Meriç, Plak Günleri’nde şahane bir buluşma yaşandığını kaydetti. “Yıllardır özlediğimiz ortamlar bunlar. Plakçıların, plakseverlerin, plak satıcılarının; hepsinin bir araya geldiği ortamları bulmak zor Türkiye’de. Türkiye’de buluşmak zor zaten” diye Murat Meriç, “Böyle bir organizasyonun içerisinde bulunduğum için mutluyum, gururluyum” dedi. Festivalden edindiği izlenim itibariyle plaklara büyük bir ilginin olduğunu söyleyen Meriç, “Hem listeler oluşturup gelenler var, hem de burada plakları eşeleyip seçmek isteyenler var. Ben de birazdan onu yapacağım, plakları eşelemeye başlayacağım mesela” ifadelerini kullandı.

 

‘FARKINDAYSANIZ KATILIMCILAR GENÇ’

Kadıköy Belediyesi’nden temsilcilerle de festival alanında konuştuk. Kültür Müdürlüğünden Evren Barış Yavuz ve sosyal medya temsilcisi Kenan Kocaaslan’a plak günleri düzenleme fikrinin nereden çıktığını sorduk. Yavuz, “Temelde şu… Kadıköy, müziğin, sanatın merkezi. Sadece bilinen sanat türlerinin değil, aynı zamanda ‘underground’ın da merkezi konumunda. Burada köklü bir ritim var, yerel yönetim de bu ritme uymaya çalışıyor” dedi. Kadıköy Belediyesi’nin felsefede, kitapta, karikatürde bunu yaptığını bugünse sıranın plağa geldiğini söyleyen Yavuz, “Plakla ilgili birikimi, plakla ilgilenen herkesi bir masa etrafında toplamak istedik. Bu fikir buradan ortaya çıktı ve şu an görünüyor ki gayet doğru bir fikirmiş” diye konuştu.

Kenan Kocaaslan ise, “Bununla ilgili bir potansiyel vardı, bunun bir şeye dönüşmesi gerekiyordu. Biz de onu dönüştürmeye çalıştık. Plak dediğimiz şey elle tutulan bir şey, dijital değil bir kere. Onun ilk kaydı o kadar önemli oluyor ki... Plaktan müzik dinlemek çok emek gerektiren bir şey. Biz böyle bir düğmeye basıp müzik dinlemeye alışmış bir nesiliz. Bu pratiği kazandırmak tekrar önemli” ifadelerini kullandı. Bu noktadan devam eden Evren Barış Yavuz ise, “Farkındaysanız, yaş ortalaması epey genç. Bu da gösteriyor ki buradaki mesele nostalji yapmak falan değil. İnsanlar iyi müziğin derdindeler” dedi.

Kadıköy Belediyesi temsilcileri, Kadıköy Plak Günleri'nin önümüzdeki seneler de gelişerek devam edeceğinin sinyalini verdi.

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri