23
Eylül

Gardırop İslamcılığına reddiye...

23 Eylül 2016 Yazar: Orhan Gökdemir | Köşe adı: LE'BİDERYA
Tüm Yazılar

Sarığı çıkarıp fes giymek, fesi çıkarıp şapka giymek altındaki kafayı değiştirir mi? Değiştirmediğini biliyoruz. Şimdi şapka çıkarılıp yeniden sarık, çarşaf ve türban giyiliyor. Kafayı değiştirmek zor çünkü.

 

AYKIRI AKADEMİ - GÖRÜŞ: Orhan Gökdemir

Coğrafyamızın modernleşme macerası 1830’lu yıllarda başladı. Batı, Osmanlı’yı sıkıştırıyordu; Mısır’a “vali” atadığımız Mehmet Ali zorluyordu. Osmanlı sıkıştıran Batı’dan çok zorlayan Mehmet Ali’den korkuyordu.

Mehmet Ali, bizim tarihimizin unutmaya çalıştığı büyük bir reformcudur. Mısır’ı aldı, yeniden büyük bir ülke yapmak için çalıştı. Büyük bir Mısır donanması kurdu, Mısır köylüsünü ilk defa askere aldı ve toprak reformu yaptı. Tarımı, çiftçiliği destekledi. “Köylü milletin efendisidir” onun sözüdür. Yabancı askeri uzmanlar getirip orduyu modernize etti. Ve Mısır’ı uzun bir aradan sonra yeniden ayağa kaldırdı.

Fes, Mehmet Ali’nin kılık kıyafet reformunun bir ürünüydü. Mehmet Ali zorluyordu ve Osmanlı çarenin Mehmet Ali gibi görünmekte, ona benzemekte olduğunu düşünüyordu. Fesle başladık, başımıza geçirdik ve Mehmet Ali korkusuyla reformlar yapmaya giriştik.

Fakat yapılan reformlar fes giymek gibi biçimsel şeyler olduğundan başarısızlığa mahkûmdu. Osmanlı yıkılırken “kılık kıyafet devrimi”nin sembolü olan fes de anlamını yitirip, gericiliğin bir sembolü haline dönüştü. Fesi giymemek için ayaklananlar bu kez de fesi çıkarmamak için ayaklanmaya başladı. “Şapka devrimi” de işte budur.

Sarığı çıkarıp fes giymek, fesi çıkarıp şapka giymek altındaki kafayı değiştirir mi? Değiştirmediğini biliyoruz. Şimdi şapka çıkarılıp yeniden sarık, çarşaf ve türban giyiliyor. Kafayı değiştirmek zor çünkü.

Otobüste şort giydi diye o hemşireye atılan tekmenin kısa tarihi bu. Bir kılık kıyafet değişikliği ile başlayan 200 yıllık modernleşme çabası, yine bir kılık kıyafet karşıdevrimi ile nihayete eriyor. 200 yılda, kıyafetin içindeki zihniyetin aldığı yol bir arpa boyu değil.

Aydınlanma mücadelesinin ne kadar meşakkatli ve uzun bir yol olduğunun somut delilidir bunlar. Elbette kılık kıyafeti değil, onun içindeki insanın zihniyetidir önemli olan. Ama o zihniyetin değişmesinin ilk işareti de yine kılık kıyafetidir.

Yobazizm ya tekme atıyor ya da mırıldanıyor kendine benzemeyenin ardından. Siz de ya kutsal bir simge gibi sahip çıkacaksınız o şorta, koruyacaksınız canınız gibi ya da tekmeyi yiyeceksiniz suratınıza. Seçim sizin!

 

 


Kapakta kullanılan illustrasyonlar: Technicolor Muslimah,Saba Taj,2011 (Amerikalı Müslüman Kadınların Portreleri)

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri