07
Eylül

Memleketin hâli uyutmayacak seni...

07 Eylül 2016 Yazar: Aykırı Akademi

“Yaratma budur. Sanki bilinmez bir dildendi. Bütün çocuklar anlarlar o dili. Sonra anımsamaz olurlar. Ama bir gün bakarsınız, ağzınızdan saçma, anlamsız bir söz çıkıvermiş… başınız döner. Şiir, başdönmesinden başka nedir ki! Alıştığımız dilleri bulana lanet olsun! Ağacın çok eskiden başka bir adı vardı. Yalnız o bilir. İnsan, doğayı kırbaçlayıp susturdu. Bu oyunu ona oynayan güneştir. Körlüğümüzün öğretisi”

Melih Cevdet Anday

 

AYKIRI AKADEMİ - EDEBİYAT

Melih Cevdet Edebiyat Ödülü için yola koyulduğumuzda, amaç büyük düşünürün çok yönlü kimliğini yansıtmaktı. Edebiyat dünyasında çok küçük dertlerden, büyük fırtınalar kopar. Suna Anday, özenle Melih Cevdet’i taşıyor bize. Suna abla ile tanışıp, bu çalışmaya başlamamız güzeldi elbet. Lakin Milas Belediye Başkanı Muhammed Tokat’ın duyarlılığı hayret uyandırdı bende. Genellikle çalan çırpan, halktan kopuk başkanlara alışık olduğum için, bu kendine özgü, yaşama sevincini bölge halkıyla paylaşan başkana büyük sevgi duydum.

Geçen sene duyuruyu yaptık. Bu sene kitaplar geldi. İlk ödül ‘deneme’ türünde verildi. Yazık ki, bizde pek bu türde doğru dürüst eser verilmiyor. Seçici kurula kayda değer kitaplar geldi elbet. Ben bu kurulda yer almak istemedim doğrusu. Arkadaşlar tüm süreci yöneteceğim için, benim sekreter olmamı istedi. Görev kaçınılmazdı. Her kurul tartışılmaya açıktır, diye yazdım. İoanna Kuçuradi, Orhan Alkaya, Ali Sirmen, Cem Erciyes, Eren Aysan, Ahmet Say ve benden oluştu kurul. Ahmet Abi rahatsızlandı toplantıya katılamadı. Zor günlerden geçerken, bir yandan kitapları okudum, bir yandan Melih Cevdet şiirlerini yeniden…

Leyla Erbil yarışmalara katılmadığını belirtir her kitabının girişinde. “Üç ahbap çavuş” ilişkilerine kızgındır. Doğrusu biz seçici kurul toplantısına iyi hazırlanmış olarak katıldık. Başkanımız herkese fikrini sordu. Gördük ki; aynı eserler üzerinde uzlaşı var. Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’nü Şeref Bilsel’in “Yalnız Şiir” kitabı kazandı.

Bilsel şiir emekçisi öncelikle. Bir yandan da şiire dair düzyazılar üretiyor. Elimdeki “Yalnız Şiir” bütünlüklü yapısı, düşünsel derinliği ve dahası ortaya koyduğu sorularla dikkat çekici! Okurken hem haz duydum, hem de şiirimizin içinde keyifle dolaştım. Elbette birçok yeni bilgi öğrendim. Hakkıyla kazanılmış bir ödül...

Ören’e iki yıldır sevinçle gider oldum. Denizin benzersiz rengi, koyu bir mavilik desem tam tarif edilmiş olmaz, hele de güz zamanının getirdiği o teni okşayan ılıklığıyla çağırır bizi sanki. Dünya güzeli yöre insanının alkışıyla iki gün andık Melih Cevdet’i. Muhammed Tokat’ın zeybeğini izledik, Makbule Kaya’nın türkülerini dinledik. Sabaha dek süren dost sofrasında hasret giderdik… “Zaman” Melih Cevdet’in bildiği biçimde aktı önümüzde.

Kır kahvesinde kahvaltı ayrıca keyifli geçti. Kadınların elleriyle yaptıkları gözlemenin tadı damağımda… Tarihi iki romana imza koyan ve bölgeyi tahta yontularıyla belgeleyen İhsan Küçüktaş’ın lezzetli sohbetini özleyeceğim. Suna Abla ne güzel ev sahibi oldu hep.

Hayliyle güçlükler atlattım bu süreçte. Şimdi yorgunum biraz. Böyle bir işe girişip, hakkıyla yapmak kolay değil elbette. Başkan yardımcısı Zeynep’le vedalaşırken, gelecek yıl daha iyisini yapmak için sözleştik. Her yıl Melih Cevdet şiirini derinliğini, düşüncesinin bilgeliğini anlamaya, anlatmaya devam edeceğiz. Melih Cevdet o güzel parktan bakıyor derinlere doğru…

Günler kısaldı, mevsimler de,
Ve yıl, bir öğrencinin okul defterinde,
Dört sayfa resim, öyle yarım yamalak ki,
Doğa gibi, bir bakıyorsun kar yağıyor,
Elimde bir anda dönüyorum ilkyaza,
Bahçe yinelensin dursun kendini,
Telepinu değilim, ölüp dirilemem,
Okul defterinde bıraktın beni.

(Enver Aysever, 4 Eylül 2016, BirGün Gazetesi, Akan Zaman Duran Zaman / Elli Yaş İçin Buruk Günce yazıları)

 

 

Fotoğraflarla Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödül Töreni & Anma Etkinlikleri

Anma Etkinliği sonrasında Ören Çay Bahçesinde Ali Sirmen, Orhan Alkaya, Ömer Faruk ve Eren Aysan'ın katılımıyla bir söyleşi yapıldı.

 Anma Etkinliği & Söyleşi sonrasında Melih Cevdet Anday Heykelinin önünde sevgili Suna Anday'ın da katılımıyla toplu fotoğraf çektirildi.

Akşam gerçekleştirilen Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödül Töreni Ören halkının büyük katılımı ile gerçekleşti.

Şeref Birsel adına ödülü kabul eden Ayrıntı Yayınları'nın Sahibi İlbay Kahraman'a ödülün verilmesi sonrasında Suna Anday konuşma yapıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı ve Milas Belediye Başkanı Muhammed Tokat da sahnedeler.

Ödül Seçici Kurulu'na katkıları için Milas Belediyesi tarafından plaketler verildi.

Tören sonrası Makbule Kaya sahne aldı.

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri