16
Mayıs

Wilson’ın Üç Kuruşluk Opera'sı...

16 Mayıs 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Wilson’ın Üç Kuruşluk Operası, Brecht’i güncel bir dille seyirciye mi taşıyor, yoksa Wilson Brecht’i kendi tiyatrosu için bir aracı mı kılıyor, üzerinde durulması gereken bir soru.

 

AYKIRI AKADEMİ - ELEŞTİRİ

Brecht tiyatrosu deyince, yazarın benzersiz ironisiyle taçlanmış metinleri, Kurt Weill’in olağanüstü şarkıları ve ilk bakışta yoksul gibi duran, giderek derinleşen bir sahne şöleni akla gelir.

Kapitalizme ve faşizmin nasıl kök salıp derinleştiğine dair türlü sorular soran Brecht, Robert Wilson’un elinden Üç Kuruşluk Opera’da yeniden can buldu. İstanbul seyircisinin bu görkemli gösteriyi pahalı ve tam da eleştirilen düzenin mekânı içinde izlemek zorunda kalması derin bir ironi kuşkusuz. Bu soruna dair eleştirel tutum takınanların çelişkiyi derinden hissediyor olmaları ayrı bir tartışma konusu. Bu yazı kaleme alınırken oyunu o mekânda izlemiş olduğumuza göre, bu çelişki ve ironiden muaf tutulamayız.

Çağın türlü uyarıcılarla esir aldığı bireyin, tiyatro sanatı karşısında nasıl bir konumda kalacağı hepimizin merak konusu olmalıydı. “-dı” diyoruz; çünkü insanlık kadar eski bir sanat dalının bir yanıyla can çekişiyor olduğunu bilmez değiliz. Tiyatronun kendini yeniden çekici kılması, izleyiciyle kalıcı bir bağ oluşturması için yönetmenlerin farklı yaklaşımlarla yeni dil arayışları olduğu biliniyor. Bunu yaparken Çehov, Shakespeare, Brecht gibi derin iz bırakan, öğretisi bilinen yazarların yorum sınırlarının ötesinde tahrip edildiği örnekler de gördük.

Wilson’un Üç Kuruşluk Operası, Brecht’i güncel bir dille seyirciye mi taşıyor, yoksa Wilson Brecht’i kendi tiyatrosu için bir aracı mı kılıyor, üzerinde durulması gereken bir soru. Sahnenin ışıltılı ve oyuncaklı hareketliliği içerisinde giderek daha güncelleşen Brecht sorunları yitip gitmekte midir? Yoksa boyutlanarak izleyiciyi yeni bir tartışmaya taşımakta mıdır?

Zaman zaman izleyiciyi derinden etkileyen Üç Kuruşluk Opera’nın Wilson yorumu, asıl sorunu açığa çıkarmak sorumluluğunu taşıyor mu emin değiliz doğrusu.

Wilson ilgimizi diri tutmaya çalışırken yeni bir can sıkıntısı mı yarattı yoksa post modern çağın eklektik kurmaca biçimini göz önüne sererek Brecht’le birlikte yeni sorular mı sordu?

  

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri