12
Mayıs

“Mısır’ın Atlantis”inin İhtişamını Keşfedin

12 Mayıs 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Bin yıldan uzun süredir Nil Deltası’nda sulara gömülü 'Batık Şehirlerin Kayıp Hazineleri' görücüye çıkıyor.

Nil deltasında keşfedilen Kayıp Şehir'lerden çıkarılan tarihi eserler Londra’da sergilenecek.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Nil deltasında bulunan ve bin yıldan uzun bir süre önce sular altına kalan antik Mısır’a ait pek çok tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı.

Bin yılı aşkın bir zamandır suyun altında kaldığı için kayıp uygarlık Atlantis'e benzetilerek “Mısır'ın Atlantis'i” adı verilen antik kent pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Batık Şehirler, M.Ö. 800 yılı civarında ortadan kaybolan ve bin yıldır Nil Deltası’nda 3 metrelik yoğun bir alivyon tabakasının altında gizlenen  Heracleion ve Canopus.

Bu şehirler, 1996 yılındaki tesadüfi keşfe kadar, zamanın kumlarında adeta  kaybolmuşlardı. Arkeolog Dr.Franck Goddio 18.yy da Nil’deki savaşta batan bir Fransız savaş gemisini araştırırken kayıp şehrin kalıntılarıyla karşılaşmış.

Neredeyse 20 yılı, hazineleri ‘zahmetli bir titizlikle’ derinliklerden çıkarmak için harcayan dalgıçların çektiği görüntüler; kayıp uygarlık hakkındaki bilgileri de tazelemiş durumda. Çok sayıda hiyeroglif ve heykeli görüntüleyen ekip, suların altında kalan uygarlığa ait objeleri de görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Koleksiyondaki önemli eserler arasında; Firavun I.Nectanebo’nun hükümdarlık deklerasyonu ile yazılmış 1.9 metre boyunda hiyeroglif tablet ve Nil’in taşkınlarını temsil eden Mısır Tanrısı Hapy’nin 5.4 metre boyundaki heykeli bulunuyor.

Sergi Nil Deltası’ndaki şehirlerin kültürel karışımı, özellikle Mısır ve Antik Yunan arasındaki etkileşime odaklanacak. Avrupa Sualtı Arkeoloji enstitüsü Başkanı ve serginin ortak kuratörü Franck Goddio şöyle diyor;

“Bu sergi, batık şehirlerdeki uzun yıllar süren çalışmanın sonuçlarını kamuyla paylaşma imkanı sağlayacak. Sergi bize Akdenizin kıyılarında Mısırlıların ve Yunanlıların birbiriyle karşılaştığı o çok ilginç/büyüleyici döneme ait benzersiz bir kavrama imkanı sunuyor.”

“Batık Şehirler: Mısır’ın Kayıp Dünyası” isimli sergi Londra'daki British Museum'da 19 Mayıs - 27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

 Dalgıç Franck Goddio Aboukir Koyunda keşfedilen Heracleion’un kalıntıları arasında bulduğu tablet ile poz veriyor. 1.9 metre yüksekliğinde olan tablet British Museum’da sergilenecek.


Bir dalgıç 5.4 metre boyundaki Hapy heykelini güvenli şekilde sudan çıkarmak için bağlama işlemlerini yapıyor.


Devasa kırmızı granit heykel serginin en önemli parçalarından. MÖ 4.yy’da yapıldığı tahmin edilen bu altı tonluk bu heykel bilinen en büyük Hapy heykeli.


Bulunan eserlerin üzerlerini kaplayan yoğun alivyon aynı zamanda geçen 1.000 yıl boyunca onların bozulmadan bugüne ulaşmalarını sağlamış.


Yüzyıllar boyunca Heracleion’un efsanevi şehir Atlantis olduğuna inanıldı. Döneminin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak adlandırılan şehir 3D yardımıyla canladırıldı.

Çalışmalar 20 yıllık bir dönemde titizlikle yürütüldü.


Batık şehirlerden çıkarılan eserlerin tamamı Mısır'da müzede sergileniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri