08
Mayıs

Frida’nın 50 yıldan uzun süredir kilit altında tutulan fotoğraf ve belgeleri...

08 Mayıs 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Frida Kahlo ve eşi Diego Rivera’nın daha önce kimsenin görmediği kişisel belge ve fotoğrafları sergileniyor.

 

Frida Kahlo ve eşi Diego Rivera’nın 50 yıldır kilit altında tutulan fotoğraf ve belgeleri, Rivera’nın bir dönem Kahlo ile yaşadığı stüdyo evde (San Angel Studio) sergilenmeye başlandı. Sergide çiftin günlük yaşamı ve fırtınalı ilişkisini yansıtan pek çok fotoğraf, belge ve mektup bulunuyor.

Daha önce kimsenin görmediği belgelerin yanı sıra bazı önemli Meksikalı ressamların eserleri de sergide yer alıyor: Kahlo, Rivera, Gabriel Fernandez Ledesma, Isabel Villasenor, Francisco Goitia and Leopoldo Mendez…

Serginin kuratörü Eduardo Espinoza sergiyi “hayatın” ve “sanatçıların yaratma sürecinin bir yansıması” olarak tanımlarken, aynı zamanda “insan ilişkilerinin bir yansıması” olarak da nitelendiriyor. Espinoza, diğer sanatçılardan da eşyaların bulunduğu serginin; sanatçıların, internet ve sosyal medyanın bulunmadığı bir dönemde nasıl iletişimde bulunduklarını algılamamızı sağladığını belirtiyor.

İsmi "‘Yazışmalar’ Correspondencias… Archivos y fondos del Cenidiap" olan sergi, dört kategori olarak tasarlanmış: "Power and politics (Güç ve politika)," "Education and work (Eğitim ve İş)," "Love and friendship (Aşk ve Arkadaşlık)," and finally "Illness and death (Hastalık ve Ölüm)."

 

Kahlo; yapıtları, Rivera ile fırtınalı ilişkisi ve sıradışı hayat öyküsüyle 20. yy sanat dünyasının en ilgi çeken isimlerinden biri. Sergi vesilesiyle KAHLO’yu hatırlayalım...

Frida, 1907 yılında Mexico City’nin güneyindeki Coyoacan’da dünyaya geldi. 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen, kendisi doğum tarihini, Meksika devrimi'nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir.

Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağı özürlü kaldı, kendisine "Tahta Bacak Frida" deniyordu. Bu özrüyle baş etmesini bilen Frida, genç kızlık çağında, dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. İlerde Meksika düşün yaşamının önemli isimleri olarak anılacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda, Alfonso Villa okul arkadaşları oldu. Okulda, anarşist bir edebiyat grubuna dâhil oldu; güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı. 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası bütün hayatını değiştirdi. Okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçecek; omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayacak, 32 kez ameliyat edilecek ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesilecektir.

Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı.

1927 yılı sonunda yürümeye başlayan Kahlo, bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşmaya başladı. Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp yakın arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar. Kahlo, 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Resim çizmeye devam eden Kahlo aynı dönemde arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla Meksikalı Michalangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı ve ona resimlerini gösterdi. Aralarında romantik bir ilişki doğan iki ressam, 21 Ağustos 1929’da evlendiler.

Çiftin, fırtınalı bir evlilik yaşamları oldu. Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı.

Frida’nın da evlilikleri sırasında çeşitli erkeklerle ilişkileri olmuştu. Bunlarda birisi de Rus devriminin önde gelen isimlerinden Lev Troçki iledir. Troçki, Rivera’nın Meksika Cumhurbaşkanından aldığı özel izin ile 1937’de Meksika’ya gelmiş ve Frida’nın evine yerleşmişti. Aralarındaki ilişkiyi Troçki’nin eşinin fark etmesi üzerine Frida, Troçki’den ayrılmıştır. Troçki’ye düzenlenen suikastın ardından suikastçı ressam Siqueiros’un arkadaşı olması nedeniyle sorgulanan Frida, bir süre Meksika’dan ayrılmayı uygun bulmuş; o sırada San Fransisco’da bulunan eski eşi Rivera’nın yanına gitmiş ve çift orada yeniden evlenmişlerdi.

1943’de La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık durumu kötüleşmesine rağmen ders vermeyi on yıl boyunca sürdürdü.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; “Yaşasın Yaşam” isimli bir natürmorttu.

 

 

Haber kaynak: dw.com

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri