04
Mayıs

Gülünçlüğün Piyasası, Piyasanın Gülünçlüğü

04 Mayıs 2016 Yazar: Aykırı Akademi

 

Zeki olmak bilge ve erdemli olmaya yetmiyor elbet. Ancak iyi eğitim almış olmanın, dünyada olup biteni akıllı telefonlarla görmenin; rekabet koşullarında işe yaradığı kesin. Zor zamanlardan geçerken, kavramların içinin nasıl boşaldığını da ibret ve kederle izliyoruz.

Komünist düşmanlarının ağzından Nazım Hikmet şiirlerini ilk işittiğimizde yadırgamıştık, ama şaşmamıştık doğrusu. Neo liberal siyasetin meta fetişizmini kutsadığı uzun zamandır bildiğimiz bir olgu. Gelgelelim toplumlar çürürken, kişilerin ön saflarda bu sürecin bayraktarlığına gönüllü soyunması ayrı bir acı. “Nazım Hikmet memlekettir, memleket Nazım Hikmet” tumturaklı, hamasi bir cümle değildir.

Nazım memleketini sadece toprak su olarak algılamış bir şair değildi, doğrusu şairin memleketi dilidir. Gurbette Türkçeye hasret ve Türkçeyi yeniden yaratarak yaşamını tamamladı Nazım Hikmet. Şimdilerde sokak ağzıyla çıkarılan edebiyat dergilerine garnitür yapılmaya çalışılmasına bakmayın siz, Nazım Hikmet “güzel günler göreceğiz” derken başka bir dünyanın mümkün olabileceği umudunu insanlığa vermek istemişti. Yaşadığı gibi yazan, yazdığı gibi yaşayan “yârin yanağından gayrı” her ne varsa paylaşmaya inanan bir büyük şairden söz ediyoruz.

O sözlerin her biri yüreğinden damıtılmış, zekanın imbiğinden geçmiş; Türkçenin en güzel sesi bulunarak yan yana getirilmiştir. Hiçbir Nazım Hikmet dizesi reklam ajanslarında çalışan söz cambazlarının oyuncağı değildir. Hele ki, artık haysiyetin bile alınır satılır olduğu bu çağda Nazım Hikmet’i tiksinti veren metalarına eşlik etsin diye kullanmak hiç kimsenin haddi değildir.

Nazım Hikmet üzerinden ilgi çekici olduklarını sananlar her değerin hiçleştiği çağın, gülümsetmeyi başarmaktan uzak güdük kahramanları olmaya mahkumdurlar. “Onlar umudun düşmanıdır sevgilim”

 

 


Fotoğraf: Bolonga/İtalya'nın Giuseppe Verdi meydanında  grafiti olarak İtalyanca yazılmış Nazım Hikmet'in "Sebastian Bach'ın do majör konçertosu" şiirinden alıntı

"Yürümek iyiye, haklıya, doğruya.
Dövüşmek yolunda iyinin, haklının, doğrunun.
Zapt etmek iyiyi, haklıyı, doğruyu."

Not: Kapakta kullanılan fotoğraf tomclarkblog.blogspot.com' dan alınmıştır

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri