02
Mayıs

Devrim için dans

02 Mayıs 2016 Yazar: Aykırı Akademi

 

Baleyi ahlak dışı bulan bir zihniyetin hüküm sürdüğü, ‘cübbeli’ hocaların 23 Nisan kutlamalarına bakıp “Çoluk çocuğu baldır bacak çıplak vaziyette stadyumlarda dolaştırarak, bütün erkekleri onlara baktırarak, kimin oğlu, kimin kızı belli değil, sarmaş dolaş dans yaptırarak yetiştirdiniz” cümlelerini sarf edebildiği bir dönemden geçiyoruz. Malesef dansla cinsel eğilimi eşleştiren zihniyet, ‘maço kültürünüzün’ bir parçası olarak dans etmeyi erkek için de sorunlu hale getirdiğinden, baletlerimiz parmakla gösterilecek kadar az.

Bütün bu ön yargılar yetmezmiş gibi bir de AKM’den koparılarak duygusal olarak yıpratılan, Türsak projesinin ortaya atılmasıyla iyice kimyası bozulan devlet balesi; Türkiye’de bu savaşını kazanabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Oysa, Küba’da bale, ulusal hazineye eşdeğer. Evet, yanlış duymadınız, bale! Unesco’nun bir araştırmasına göre, dünyada en çok görülmek istenen ülke Küba. Geçtiğimiz günlerde Huffington Post’ta Küba ve bale üzerine yayınlanan haberi görünce, sizinle paylaşmak istedik.

Bizim vardığımız sonuç: Dans etmeyi bilmeyen, dansı ahlaksız bulan bir toplumun değil devrim yapması, nefes alarak yaşaması bile mümkün değil.. O halde Emma Goldman’ın deyişiyle “dans edemediğim devrim devrim değildir” diyor; sizi Omar Robles’in olağanüstü kareleriyle baş başa bırakıyoruz.

 

“Küba dünyanın en iyi dansçılarının ülkesi”

Fotoğraf sanatçısı Omar Robles, Küba’da iki yıl boyunca bir proje üzerinde çalışmış. Kübalı dansçıların doğal yeteneklerini gösteren enfes fotoğraflar çekmiş. Kübalılar’ın yeteneklerinin DNA’larında saklı olduğunu söylüyor.

Küba’da bale, ulusal hazineye eşdeğer. Küba Devlet Balesi’ne kabul edilen dansçılar, Amerikalı pop-starlara benzer bir hayran kitlesine sahip. Hatta doktorlardan daha fazla para kazanıyorlar. Küba’da bale eğitimini devletin sağladığını söylemeye gerek var mı bilemiyoruz, gösteri biletlerini de sübvanse ediyor devlet.

Fotoğrafçı Omar Robles blogunda şöyle diyor; “Havana’da caddede profesyonel dansçılar kadar iyi dans eden birini bulabilirsiniz. Küba’daki dansçılar dünyanın en iyilerinden. Afrika - Karayip genetik mirasın ritimlerindeki etkisi önemli olsa da, başarılarının esas sebebi Rus okul eğitimi olmalı ki, bu da miraslarının bir parçası.”

Instagram’da yayınlanan fotoğraflar, Küba’nın en yetenekli dansçılarından bazılarını Küba’nın cadde ve sokaklarında zıplarken, esnerken, dönerken yansıtıyor. Küba balesinin nasıl derin kökleri olduğunu anlamamıza, gerçeküstü bir güzelliğe tanıklık etmemize imkân sağlıyor.

“İki buçuk yıldır dansçıların sokak fotoğraflarını çekiyorum. Bunu sadece hayatımı değiştiren bir deneyim olarak tanımlayabilirim. Felsefeleri ve birbirlerine saygıları inanılmaz. Kültür ve sanat oldukça saygın ve bunun bir ülkenin perspektifinde nasıl bir değişim yarattığını görebiliyorsunuz. Bütün mücadelelerine rağmen, Küba’daki genel atmosfer oldukça iyimser. Beni en çok etkileyen bu iyimserlik. Ağırlıklı olarak ülkenin sanata yaklaşımı sebebiyle dansçıların kendilerine büyük bir özsaygısı ve gururu var. Bu da beni etkiledi.”

Küba’da bale sadece kadınların ilgisini çekmiyor. Bir an, bizim memlekette erkeklerin ve kadınların sokakta “bale” yaptığını düşlesenize… Düşlemesi bile güzel…

 

Galerinin tamamını görmek için TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri