23
Şubat

Yüzüncü yaşında: Melih Cevdet Anday Büyük Edebiyat Ödülü

23 Şubat 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Deneme, tiyatro, roman ve şiir dallarında özgün ürünlerin yaratıcısı Melih Cevdet Anday artık bu türlerde verilecek ödüllerle de anılacak. Her yıl ayrı dalda verilecek ödül, 2016 yılında ‘deneme’ türüyle başlayacak.

 

Haber - aykiriakademi.com

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat şairin 100.yaş kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerde; bundan sonra Melih Cevdet Anday Büyük Edebiyat Ödülü verilmeye başlanacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ödülün şartnamesi açıklandı. Ödül için başvurular 1 Nisan 2016 tarihine kadar devam edecek. Büyük usta bundan sonra ürün verdiği tüm dallarda anılacak: deneme, tiyatro, roman ve şiir!

Ödül hazırlık çalışmalarının tüm aşamalarında yer alan Enver Aysever Birgün Gazetesi’ndeki ‘Akan Zaman Duran Zaman’ köşesinde şu açıklamada bulunmuştu;

“Bu yıl yüzüncü yılını kutladığımız düşün/yazın adamını eşi sevgili Suna Anday’la söyleşirken…şiir yerine Anday’ın ürün verdiği tüm türlerde ödül konmasını önerdim. Şiir, deneme, roman, tiyatro oyunu Melih Cevdet’in yetkinlikle eser verdiği türler. Her yıl birinde ödül verilse ve tüm ülkeye iyice duyurulsa ne güzel olurdu…

Seçici kurul nasıl oluştu diyeceksiniz. Şöyle; Melih Cevdet Anday’ın ilgi alanına uygun, onu iyi tanıyan ve yetkin isimlerle yola çıkmak istedik. Felsefe merakı, birikimi ve yapıtlarında derinliğini bilince Anday’ın, değerli İoanna Kuçuradi’ye öneri götürmek kaçınılmazdı, sağ olsun kabul etti hoca. Müzik tutkunu olan Anday’a hem edebiyatçı yanıyla, hem müzikçi yanıyla Ahmet Say çok yakışacaktı. Hemen ve sevgiyle benimsedi görevi Ahmet abi. Benim gibi “Melih Cevdet” tutkunu olan, benden farklı olarak dostluğunu kazanmış değerli ağabeyim Ali Sirmen zaten ‘hayır’ diyemezdi bize, o da katıldı kurula. Büyük şairi hem şiiriyle, hem tiyatroculuğuyla yakından bilen şair/tiyatrocu sevgili Orhan Alkaya katıldı ardından aramıza. Çok genç yaşında Anday’la uzun söyleşme olanağı bulan dramaturg, yazar, şair sevgili dost Eren Aysan sevinçle karşıladı önerimi ve o da bizden biri oldu. Son öneriyi, uzun yıllardır kitap dergiciliği yapan, kültür yayıncılığı deneyimine sahip Cem Erciyes’e götürdüm. O da iki ilginç öneriyle kabul etti görevi.

Cem: “Ben şiirde yeterince yetkin saymam kendimi. Bu yıl kurulda olayım, seneye yerimi başkasına bırakayım” dedi. Bu yaklaşım, aklımıza iyi bir fikir getirdi. Her yıl bir üyesi değişecek kurulun. Böylece yorulan, mazereti olan, yerini bir başkasına bırakacak. Ödül her yıl ayrı türde verilecekken, yeni bir üyesi de olacak böylece. Ancak Cem’in diğer önerisi beni sıkıştırdı doğrusu. “Sen de kurulda olmalısın. Bu işlerde bir kişi sorumluluğu üzerine almalı ve takipçi olmalı” dedi. Diğer üyeler de benzer yaklaşımla gelince son üye ben oldum.

Tüm bunları niye anlatıyorum size… Yeni bir girişim bu ve edebiyatımıza derinlik katsın, soluk olsun istiyoruz. Özenle oluşan kurul ve son derece değerli katkı yapan başkanla bir yola çıktık. İlk ödül ‘deneme’ türünde olacak. Bu hakkı yenmiş, gereken değer verilmeyen türün canlanması için bir olanak olsun istiyorum. Geçen yaz sanatçı dostlarım Dilek Türkan, Zeynep Halvaşi, Aykut Çınar, Çiğdem Erken, Derya Türkan, Özge Metin, Didem Erken, Ant Karabacak’la yüzüncü yaşını kutladık ustanın, sahnede bir gösteriyle. Artık her yıl Ören’de şiir, müzik, tiyatro haykırılacak yeniden ve yazarlar ödüllerini alacak.

Ören’de “Gündüz Yakamozları” adlı gösteriyi sahnelerken, açık havada binlerce yurttaşımızın nasıl istekle, sevgiyle bizi izlediğini, Melih Cevdet için kalplerinin attığına tanık olduk. Bir düşün/yazın insanı ancak böyle halkıyla buluşuyor ve ölümsüz hale geliyor. Tutkunu olduğum büyük ustayı yine, yeniden anacağımıza ve edebiyatımıza yeni eserler kazandıracağımıza seviniyorum.” (Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ)

 

(*) Sayfa tasarımında ve afişlerde kullanılan Melih Cevdet Anday fotoğrafları eşi Suna Anday’ın arşivine aittir. Fotoğraflar İsa Çelik tarafından çekilmiştir.

 

Afişleri daha büyük boyutta görmek için fotoğrafların üzerine TIKLAYINIZ.

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri