03
Şubat

Yaratmak

03 Şubat 2016 Yazar: Dilek Yurdakul Uyar | Köşe adı: BÜYÜKLERE MASALLAR
Tüm Yazılar

Mükemmel olmadığı için seviyorum yaşamayı. Mükemmel olmadığı için seviyorum dünyayı, insanları… Bana kendi Simerenya'mı yaratma şansı, düş kurma şansı verdikleri için...

 

Yazan: Dilek Yurdakul Uyar

Fotoğrafa başlayalı daha 7-8 ay ya olmuş ya olmamış. Fotoğrafın, fotoğrafçının gücünü tam olarak bilmiyorum o zamanlar, makineyi yeni almış  ayarlarını yenice öğrenmiş bir yeni doğanım. Fotoğrafı var olanın bire bir yansıtılması olarak algılama yanılsaması içindeyim hatta. Manzara dediğin güzel yerde olursa çekilir, herkes çeker hatta bir iki kurala uyarsan ve elinde de iyi bir makine varsa sanıyorum. Çok bildiğini sanan az bilen çekilmezliği…

Çok bildiğim o zamanlar kadar bilemiyor, beğenemiyorum her çektiğimi şimdilerde. İlk fotoğraf gezim Gölyazı'ya. Hiç duymamıştım öncesinde ama sitelerde sürekli oralardan rüya gibi kareler görüyorum. Gördükçe nasıl imreniyorum, gitmek, oraları fotoğraflamak istiyorum. Gittim. Gözün gördüğünden, var olandan çok daha güzeldi fotoğraflar. Hayal kırıklığı ve hayranlığın iç içe olduğu tuhaf bir ruh hali ile sarmalandım Gölyazı'nın sularından esen rüzgarla. Hayatımın en önemli fotoğraf derslerinden biridir o gezi.                                                                                                         

Fotoğrafın doğumu iki aşamalı. Sahada çekim kadar sonrasında da bir o kadar mühim düzenleme aşaması var. Saha müthiştir. Zaman, mekan, an, ışık avcılığıdır yaptığınız. Olmadık yerlere girip çıkmaktır. Kirlenmektir. Kirlendikçe arınmaktır. Benim gibi bir de insan odaklı fotoğrafları seviyorsanız hele insanların hayatlarına dokunmaktır, dâhil olmaktır. Dokunmak, sevilen her şeyde olduğu gibi fotoğrafta da önemli. Dokunmadan hissedebilir misiniz? İnsanların hayatlarına  dokunmak güçtür ama iyi bir çilingirseniz fotoğrafı maynuncuk edip, kendilerini, öykülerini gizledikleri kapıyı açar, onlara bir anlık dahi olsa dokunmanın hazzını yaşarsınız. Verendir fotoğraf, uzanandır. Dokunduğunuz eldir. Bir körün parmaklarının ucudur. Özgürlüktür, karışmaktır… Sokaklarda fotoğraf çekmek, özgürlüğü bir makine ile elinize almaktır. Ambroisa'yı makine yapıp arzu ettiklerinize onu içirmektir.                                                                                                                                                                            

Fotoğrafın sahada çekim anları kadar sonrasında düzenlemesi de bir o kadar keyifli ve önemlidir. Tanrıyı oynamaktır. Düzenleme yaparken tanrı ile yarışmaktır. Onun yarattığından daha güzelini var ettim demenin tatminini duymaktır tüm hücrelerinizde. Gözleriniz kan çanağına da dönse bilgisayar karşısında, ustadan gelen "olmuş be kara" ile duyguların en kırmızısında kulaç atmaktır. Kimi zaman ortama, mekana dahil olmaması gerektiğini düşündüğünüz  kimi objeleri siler, kimi zaman ise tonlamalar ile oynar, yumuşak yahut keskin dokunuşlar verirsiniz. Kendi Simerenya'nızı düşünüzden, roman sayfalarından çıkartıp bir fotoğraf karesi içinde yaratmaktır bu. 'Hayal Mahsulleri Ofisi'nde çalışmak hatta fazla mesaiye kalmaktır. Çekim sonrasındaki bu dokunuşlarla fotoğrafa biraz daha kendinizi akıtırsınız. Dokunuşunuz ile izinizi bırakırsınız, kokunuzu sürersiniz fotoğrafa. Var olanı, var olduğundan bambaşka bir diyara uçurur bu dokunuşlar. Artık fotoğraftaki mekan, kişi, obje her ne ise yeniden yaratılmıştır. Yeniden var ettiğiniz hem eski olandır, hem de yeni. Aynıdır ama farklıdır. Yeniden yaratabilme, kendi ruhunu akıtabilme, mükemmeli arama var olanı sanata dönüştürüyor. Bu sebeple belki, her fotoğraf çekenin de içinden bir parçayı içinde barındıryor. Çekenden ayrık ama çekenden ayrılamayan.                                    

"Dünya mükemmel olmadığı için sanat var" cümlesini ben söylemiş gibiyim…  Ayna oluyor bu cümle, eski fotoğraflarım arasında bir İz Sürücü gibi Nostalji'nin ateşinde yanarken. Makinayı alıp düş avına çıkmak zamanı, dünya yeterince mükemmel değil.

 

Fotoğraflar (sırasıyla);

1- Milan Malovrh, 2- Murat İbranoğlu, 3- Bora Çınar, 4- Serkan Daldal, 

 

 

 

                                                                                  

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri