05
Ocak

ihtiyaç molası bitti...

05 Ocak 2016 Yazar: Aykırı Akademi

1995’te Çanakkale’de kurulan İhtiyaç Molası, ilk günkü kadrosunu koruyarak 20. yılı tamamlayan, dünyadaki az sayıda müzik grubundan biri. Bu özelliğini koruyabilmek ve tekrar birlikte çalabilmek için kendi tabiriyle “üzerindeki yükü tam da istediği bir kalitede atmayı” bekleyen İhtiyaç Molası üçüncü albüm “Kapılar”ı 18 Aralık’ta Sony Müzik etiketiyle yayımladı. Bir önceki albümden 10 yıl sonra gelen  “Kapılar”da yenilerin yanı sıra, geçmişi 15 sene öncesine dayanan, konserlerde çalınan ve dinleyicinin tanıyıp sevdiği ama henüz kayıt altına alınmamış parçalara da yer veriyor. İhtiyaç Molası’nın “Kapılar”ı tekrar açması vesilesiyle grup üyeleri Taner Sarf (gitar, vokal), Tolga Çebi (keman, keyboard, vokal), Sinan Gürsoy (bas, vokal) ve Murat Güllü (davul, vokal) ile konuştuk.

 

Üçüncü albüm için neden bu kadar beklediniz?

Sinan Gürsoy: Ülke düzelsin diye bekledik, düzelmedi, bari çıkaralım dedik.

Tolga Çebi: Hepimizin kendi yoğun işleri, çoluk çocuk yetiştirme, hayat gailesi gibi klasik sebeplerimiz var tabii. Lakin en önemlisi, çalmayı özledik. Birlikte çalmak için yeni bir albüme ihtiyacımız vardı, ki bu parçalar çok da yeni değil. Bu albümle üzerimizdeki yükü, tam da istediğimiz bir kalitede attık diyebiliriz. Bu albüm sayesinde bir araya gelişlerimiz artacak ve yeni şarkılar için arayışlara, keşiflere çıkabileceğiz.

Murat Güllü:  Daha önceki albümler kaydedildiğinde var olan şarkılara, zaman içinde yeni şarkılar ekledik; tabii bunlar hep konserler içindi. Sanırım bu besteler üzerimizde ağırlık yaptı. Şimdi üzerimizden bu yük kalktı rahatladık.

Taner Sarf: O kadar uzun olduğunu fark etmemişiz. Kendini tekrar eden bir grup olmaktan kaçmak çok zaman alıyor.

Albümdeki parçalar uzun zamandır konserlerde çaldığınız, dinleyicinin büyük ölçüde tanıyıp sevdiği ve kayıt altına alınmasını beklediği parçalar.  Bunlar hangi zaman aralığında yazıldı?

Sinan:  15 sene geçmişi olan şarkılar var...
Tolga: Albüme girmeyenler de var. Aynı tarih veya daha evvel yapılmış olanlar da… Lakin uzun uzadıya düzenlemeleriyle hiç uğraşılmadı. Şarkı sayısını çok yüksek tutmak istemedik. Şarkıların ortak noktaları olmasına rağmen; tek bir hikayeyi anlatan şarkılar olduğunu söyleyemeyiz.

Taner: “Bloody”, sanırım, 1996 filan olması lazım. “Kapılar” 2007. Uzun bir zaman aralığında bestelenmiş olmaları bir dezavantaj değil. Daha sonraki zamanlarda geri dönmeyi düşünebileceğimiz şarkılar hep var bizde. Yıllar önce bir dönem konserlerde çaldığımız ya da bir gitarla kaydettiğimiz şarkılar zamanla mükemmelleşirlerse belki onlarda bir albüme girebilirler. Şarkılar da zamanla olgunlaşıyor işte. Demlenme diyebiliriz buna.

“Kapasite" tabii günümüze çok denk geldi de yazıldığı zamanlarda neler olmaktaydı, spesifik hatırlayabileceğimiz olaylar var mı? Bir de tabii tansiyonu farklı bir parça, daha katmanlı, aslında sound aynı da klasmanı farklı gibi. Nasıl bir parçadır bu kısaca? 

Sinan: Ülkenin hali hep aynı, 40 yıl önce yapılmış protest sözlü şarkıları koy onlar da şimdi anlamlı geliyor... Hiçbir şey değişmiyor napalım... 

Taner: Yazıldığı zamana da denk geliyordu emin olun. Yıllar içinde şarkının temposu, trafiği bir çok kez değişti. Baki kalan, politika sahnesinin çirkinlikleri oldu. Keşke bugün dinleyince şarkı eski bir dönemi hatırlatıyor olsaydı da kapasite artsaydı.

Murat: “Kapasite” albümdeki diğer parçalara göre daha sade ve düz, dinlemesi daha kolay geliyor. Ama içeriği daha anlamlı, daha muhalif. O zamandan beri dünyanın hali ve ülkemizin durumu ortada aslında, değişen bir durum yok,

İngilizce sözlü bir parça da var, "Bloody" ilk albüme bir küçük gönderme mi, İngilizce yazmaya, çalmaya, söylemeye devam edecek misiniz?

Tolga: Taner’in İngilizce şarkılarını ben seviyor ve anlıyorum; eğer aramızdan biri başka bir dile de hakim olsaydı, o dilde de şarkı yapardık sanırım. Benim yok ama Taner’in başka parçaları varsa yine albümlere koyabiliriz.

Sinan: Bu da çok eski bir şarkımız, unutulsun istemiyoruz diye; bu albümün havasına da uyduğu için koymaya karar verdik. Bir de artık albüm dijital olarak bütün dünyada yer buluyor ve bir şekilde progressive rock dünyasında hareket getirebilir ve yurtdışı festivallerde yer bulabiliriz umudu da yok değil...

Taner: Bir sonraki albüme İspanyolca bir şarkı koymak için çalışmalarımız sürüyor.

"Çengi" bu albümdeki yerini de almış.

Tolga: 1999 yılında çıktı ilk albüm. İkincisi 2004’te. Arada bir kaç kuşak değişti. Bizi bilmeyenlere de oradan bir hatırlatma yapmak istedik.

Sinan: Bu ilk albüme gönderme ve Çengi'nin sahnede çaldığımız yeni versiyonu. Bir de seviyoruz biz de.

Murat: Albüm çıktığı dönemde her yaştan dinleyicilerden çok güzel yorumlar almıştı. Bu versiyon konser tadında bir hatırlatma oldu.

Kapılar”ın kayıt ve miks aşamalarında Nekropsi’den Cem Ömeroğlu ile birlikte çalıştınız. Bu tercihin albümde ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Sinan: Cem ve Nekropsi grubu ilk albümden beri sürekli beraber olduğumuz, birlikte müzik yapmayı da çok sevdiğimiz arkadaşlarımız.

​ Taner: Cem harika bir gitarist, müzisyen ve yaratıcı bir teknik adam. Neredeyse tüm albümü tek başına kaydetti ve miksledi diyebiliriz. Bu süreçte kayıt kalitesini artıracak bir çok deneme de yaptık. ​

Tolga: Kayıtlarda ve mikste Cem’in olması bizi ruhen de teknik mânâda da çok rahatlattı. Ne istediysek, kaç kere istediysek oldu ve biz de bu lüksün tadını çıkarttık. Cem çok başarılı bir kayıt-miks prodüksiyonunun altına imzasını attı. Böylece bizim de baştan sona iç rahatlığıyla dinlediğimiz  nurtopu gibi bir albümüz oldu.

İhtiyaç Molası'nı bilen biliyor ve zaten çok da seviyor da yeni dinleyiciye söylemek gereken birşey var mı?

Tolga: Bu albümün onlara bir şey söylemesi gerekiyor. İşin aslı yeni dinleyiciye sözümüz, bu albümdür. Genelde ''Yaa ben sizi nasıl keşfetmemişim, dinlememişim? Türkiye’de böyle gruplar mı var'' laflarını çok duyduk, duyuyoruz. Bu yüzden tanıtımına da çok önem veriyoruz.

Sinan: Bu aynı şeylerin üretildiği müzik dünyasında farklı seslerin olduğunu fark etsinler albümü...

Taner: Bizim ilk albümden bugüne kadar yaptığımız işler hep olumlu eleştiriler aldı. Fakat bu bizim bilinirliğimizi arttırmadı. Genelde tartışılan işler daha popüler oluyorlar. Popülerlik peşinde olduğumuzdan değil de, paylaştıkça çoğaldığı için bu albüm daha çok bilinsin istiyoruz. Yeni nesil dinleyiciler dönemin ruhuna daha hâkim olduğundan yeni İhtiyaç Molası seyircileri bizim için önemli. Yoksa biz arkadaşlar ile her zaman dinliyoruz.

Murat: Müzik, üzerinde bir oyuncak gibi oynanabilen, eğlenceli bir dünya ve keşfedilecek çok güzel yerleri var. Biz o yerleri keşfediyoruz.

 

İhtiyaç Molasının "Kapılar" albümüne ulaşabileceğiniz linklerden bazıları;

iTunes
https://itunes.apple.com/tr/ album/kap-lar/id1057955297

 

SPOTIFY
https://open.spotify.com/ album/72kzMZ7I3EfE6NPLoxGa6D

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri