13
Aralık

Herkesin bir Oğuz Atay’ı var

13 Aralık 2015 Yazar: Aykırı Akademi

 

Enver Aysever

Her iyi okurun yolu bir gün Oğuz Atay’la kesişir. Böyle düşünmüştüm Tutunamayanlar’la ilk karşılaştığım zaman. Ne geç kalınır, ne de erken varılır Oğuz Atay’a. Her döneme söylediği bir söz vardır. İçtenlikli olduğu için mi? Her an yanıbaşımızda bitiverecek kadar kanlı canlı olduğu için mi? Yoksa yaşama direnme noktası günlük hırslardan beslenmeyenlerin, yalnızların, hüzünlülerin, içlilerin, sevgililerin, sevgisizlerin, sabahlara dek söyleşenlerin, genç yaşta ihtiyarlayanların, her daim genç kalanların yazarı olduğu için mi?

Moda bile oldu değil mi Oğuz Atay?!

Yazdıkları ile yaşadıkları arasında ciddi koşutluk olan bir yazar Atay. Kimbilir belki bu yüzden biraz itilmişliği bile var. Hani belki kurmaca yoksunu bile denilebilir onun için! Böyle düşünenlere şöyle bir gülümser insan. Belki de tamı tamına kurmaca insanın yaşamına tuttuğu ama korkusuzca tuttuğu bir boy aynasıdır. Bunu yüreklice yaptığı için, kendi ruhunun sızısını, açmazlarını, yokluğunu, yoksunluğunu dürüstlükle ortaya koyduğu için ve belki en önemlisi “tutunamayan” olduğunu bilip, tüm tutunamamışların kutsal kitabını yazdığı için Oğuz Atay tüm gücüyle ışıldıyor bugün.

Kimi yazarların yaşamlarını bilmek gerekir. Oğuz Atay okura uzaklık koymadığı için, sahiden dostunuz sanırsınız onu. Soluk alıp veren metinlerdir yazdıkları. Kusurlarını okurla paylaşması, okuru da yüreklendirir. Belki de bu yüzden hakkında her şeyi bilmek ister kişi. Atay’ı düşünürken uzun uzun baktım fotoğrafına. Samimi bakıyordu. Yazdıklarına inandığım, güldüğüm, özdeşlik kurduğum için sevinç duydum. Kırgın mıydı yaşama? Bilmiyorum. Belki de bir yazgı onunki! Bir başka seçeneği olmadığı için yazmaya mahkûm olanlardan Oğuz Atay. Camus’nün “intihar” seçeneğinin yerine yazmayı koyup direnen, son nefesini verene dek yazmakla arasında tutkulu bir bağ kuran Oğuz Atay. Gariptir; sade onu tanıdığınızı düşünmezsiniz, ötesinde Selim Işık da yaşamaktadır, Hikmet Benol da. Üzerine yemin edebilir bir Atay okuru bu tanışıklığın gerçekliğine dair. Sahiden tanışırsınız Selim’le, Turgut’la, Hikmet’le… Sokaklarda rastladığınızı, selam verdiğinizi, kahve içtiğinizi bilirsiniz. Belki yeri ve zamanı anımsamayabilirsiniz. Ama mutlaka onlarla tanış olduğunuzu, uzun saatler konuştuğunuzu biirsiniz. “Canım insanlar”dır onlar. Candan bir parçadırlar…

Bugün korkuyu beklemeyeniniz var mı?

Enver Aysever’in Nasıl Yazar olunur? Yazarların Gizli Sokaklarına Yolculuk kitabından ‘Herkesin Bir Oğuz Atay’ı var’ başlıklı denemesinden alıntılanmıştır.  Remzi Kitabevi, 2013 (Sayfa 89-100)

 


Oğuz Atay fotoğrafları www. oguzatay.net adresinden alınmıştır.

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri