15
Haziran

Aysever'in Direnişi

15 Haziran 2015 Yazar: Aykırı Akademi

Enver Aysever, “Kişisel Direniş Kitabı”nda hayatın ve düzenin hoyratlığına, zorlamalarına karşı edebiyatla, sanatla oluşturduğu kendi direniş noktalarını işaretliyor.

 

Milliyet Sanat - Milliyet Kitap (Haziran 2015)

Yazan: Hakan Güngör

“Kişisel Direniş Kitabı”, Enver Aysever’in denemelerinden oluşuyor. Denemeler, yalnızca kendi izlenimlerinden de mürekkep değil. Bir nevi sanatçılar geçidi var kitapta. Kitap boyunca kah Cemal Süreya ile kah Salah Birsel ile karşılaşıyorsunuz. Melih Cevdet Anday’la soluklanıyor okur, Aziz Nesin’le yola koyuluyor. Enver Aysever'i okurken, onun adını andığı tüm isimleri tekrar okuma isteği uyanıyor.

Bugüne dek, “Geç Kalmış Romantik”, “Yaralısın Türkiye”, “Ayrıntıdaki Şeytan”, “Yazgıcılar”, “Bir An Bin Parça” ve “Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı” kitaplarını yazan Aysever, geniş kitleler tarafından CNN Türk’te hazırlayıp sunduğu “Aykırı Sorular” programı ile tanındı. Aysever, aykırı sorularını sormayı ve itiraz yüklü cevaplar vermeyi sürdürüyor. 

"Amok koşusu"

Kitap kendi içinde bir bütünlük taşıyor, denemeler öyle rastgele seçilmiş değil. Çocuklukla ilgili meselelerden ve kendi çocukluğundan yola çıkıyor Aysever. 'Okul' kavramı üzerine başlıyor sorgulamaları: “Çocukluğumdan bu yana okulların açık hava hapishanesi olduğunu sezerdim. Artık eminim. Öğretmenler gardiyan; müdür hapishanenin tek yetkilisi ve bir dış ses var, her şeyi bilen bir Tanrı o. Felaket bu olsa gerek.” Yazar, kendi eğitimini nasıl tamamladığından da söz ediyor ve kendisine her gün 150-200 sayfa kitap okumayı iş edindiğini belirtiyor. 

Aysever, 'kariyer' denilen yarışmanın da üzerinde duruyor. “Amok koşusu” ismini verdiği şeyin de ne olduğunu sorgulamadan edemiyor. 'En uzun koşu'yu yapmış olan Deniz Gezmiş’le bugünün plaza gençliğini kıyaslıyor ve şunları söylüyor: “Cigarasından bir fırt alıp özgürlük, adalet, bağımsızlık kavgasını anlatmaya başladığında Deniz, genç bir adamdı. Bir soruya gerek kalmadan, çağlayan gibi akıyordu sözler. 'Biz edebiyattan geldik' demişti o günlerde. Bir sonu ve sonucu vardır yaşamın elbet. Nasıl bir koşuysa, kariyer planı diye inim inim inliyor plazalarda genç çocuklar.”

Akıcı cümleler

“Aykırı Sorular” programının nasıl sona erdiğinden de söz ediyor Aysever ve televizyoncu olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunuyor. “Hiçbir hakkaniyete sığmayan gerekçelerle” kovulduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Oysa tezgâha düşen her malın bir ömrü olduğunu bilirsek, sıradan ve sade bir tebessümle, metanetle(!) karşılarız bu kovulmayı.” Televizyonculuğa heves edenlere ise, “Tarihin çöplüğüne çarçabuk gideceğinizi sakın unutmayın ve beyazcamın er ya da geç vefasızlık edeceğini bilin,” diyor. 

Aysever, kitap boyunca kısa cümleler ve akıcı bir üslup edinmiş. Bu durum da sanki okura birazcık yavaşlamayı ve ayrıntılara daha yakından bakmayı salık veriyor. Aysever, olanca yalınlığı, saklanmaya ve saklamaya hiç tenezzül etmeyen kalemiyle nefes aldıran bir kitap yazmış. Enver Aysever yine aykırı şeyler söylüyor ve karşısına çıkanlara nasıl direndiğini anlatıyor.

 

Haberi tam sayfa görmek için resmin üstüne tıklayınız.

 

Kişisel Direniş Kitabı'nın sayfasına gitmek için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri