25
Nisan

Kabil’in Kaykaycı Kızları ile tanışın…

25 Nisan 2015 Yazar: Aykırı Akademi

Kız çocuklarının bisiklete binmesinin yasak olduğu bir ülkede kaykay yapmaya cüret(!) eden bu kızlar 5 ile 25 yaş arasında. Oldukça eğlenceli ve genel olarak da tehlikeli kabul edilen bu sporu yaparken, düşseler de yeniden ayağa kalkmayı başarıyorlar. Tıpkı yaşamları gibi…

 

Afganlı kızlar kaymayı Skateistan’da öğreniyorlar.

Skateistan Afganistan’da, Kamboçya’da, Güney Afrika’da faaliyet gösteren, %40’ı genç kadınlardan oluşan, kar amacı gütmeyen, Alman menşeili bir okul. Afganistan’daki öğrencilerin %60’a yakını yoksul. Neredeyse ‘tek oyun şansı’ olan Skateistan hepsi için çok değerli.

Fotoğrafçı Jessica Fulford-Dobson 2012 yılının sonlarına doğru gazete haberiyle tanışır Kabil’in kaykaycı kızlarıyla. Haber küçüktür ama Afgan kızlarının görsel imajı Fulford-Dobson’un hayal gücünü canlandırır. Böyle bir haberin, bu şekilde ‘küçücük’ bir kolonda veriliyor olmasından adeta utanır. Hemen Afgan kızlarını fotoğraflamaya karar verir.

Afganistan’dan sadece kasvetli/umutsuz haberlerin duyulduğu bir ortamda, böyle bir haber okumak gerçekten umut verici olur fotoğrafçı için. “Savaş mağduru bir ülke olmasına rağmen güzel bir ülkede sıradışı bir şey yapan genç kızları fotoğraflamak bir şanstı”diye tarif eder duygusunu.

Jessica Fulford-Dobson, Skateinstan’ın kurucusu Oliver Percovich’e ulaşır. Kabil’e ve Mazar-e Sharif Okulları’na giriş iznini Percovich organize eder. Fotoğrafçı doğal ışıkta, genç kızların kişiliklerinin ve doğal ifadelerinin objektifte parladığı, sade bir çekim yapar. Kızlardan birkaçı sevgiyle kaykaylarına sarılarak veya isyankar bir bakışla poz verirken; diğerleri kaykay parkında hareket halinde fotoğraflanmayı tercih eder.

Fulford-Dobson Afganistan’da pek çok etkileyici genç kız ve kadınla karşılaşır. Skateistan’ın daha geniş bir vizyonu var, kaykay sadece bir başlangıç. Güçlenen; sorumluluk ve yaratıcılık yetenekleri gelişen bu çocuklar Afganistan’ın sosyal değişimini sağlayacaklar. Öğrenciler ne öğrenmek istediklerine kendileri karar veriyorlar. Skateistan onlara yeteneklerini geliştirebilmeleri için güvenli bir alan ve imkan sağlıyor.

“Bu kaykaycı kızlar için hayat Batı’daki benzerlerine kıyasla inkar edilemez şekilde ‘farklı’ olmasına rağmen, aynı zamanda yürek parçalayıcı bir şekilde ‘aynı’ diyor Fulford-Dobson; “Umarım bu kızların fotoğraflarında gördüğünüz neşe,özgürlük ve heyecan bulaşıcıdır”

Fotoğraflar şu anda Londra Saatchi Galerisi’nde “Skate Girls of Kabul”adı altında sergileniyor.

Skateistan hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.skateistan.org adresini inceleyebilirsiniz.


Mutluyum!

Çocuğum!

Ben de varım!

İsyan Ediyorum!

Güçlüyüm!

     

Not: Priscilla Frank’in www.huffingtonpost.com adresindeki 23.4.2014 tarihli ve aynı başlıklı haberinden alıntılanmıştır.

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri