25
Eylül

Kara Kış

25 Eylül 2014 Yazar: Orhan Gökdemir | Köşe adı: LE'BİDERYA
Tüm Yazılar

Ahmet Oktay'a

Orhan Gökdemir

Yine Eylül’e vurduk işte; Yine bulutlar, yine yağmurlar, yine hazan mevsimi. Bak, sokaklar direnen çocukları çoktan unuttu.

Panzerler çekiliyor mahalleden, sokakta yanan lastikler söndü sönecek. Bir çocuk kesiyor ayvayı kalaylı maşrapayla, elinin kenarında biraz kan. - Uzun bir kış olacak herhal.

Yazma artık, şiirin mevsimi geçti. Turfanda sözcüklere o aşkı sığdıramazsın. Uğraşma boşuna, ağıt yakmamışsan giden çocukların ardından, sadece şiir yazarak şair olamazsın.

Yine Eylül’e vurduk işte. Yine bulutlar, yine yağmurlar, yine hazan mevsimi. Terkedilmiş sokaklarda genzi yakan bir tuhaf duygu.  Panzerler sanki hiç kıpırdamamış gibi, lastikler hiç yakılmamış. Bir çocuk koşuyor koltuğunun altında sımsıcak bir ekmekle, saçlarından omuzuna doğru biraz kan. –Uzun bir kış olacak herhal.

Eylül de geçer bilirim, gelir oturur yanı başımıza kara kış. Panzerler üşür sokakların insansızlığında, barikatlar direnmez gelip geçene.  Gelirse, bir tek pencereden kimsesiz sokağı seyreden fena çocuklar yüzünden gelir yaz.

Silinmiş o kan lekeleri annelerin yüreklerinde yeniden yeniden filizlenir ama, unutma.  Bilmiyorsan bunu, yazma, şiirin mevsimi geçti. Zaten turfanda sözcüklere annelerin acılarını sığdıramazsın. Uğraşma boşuna, ıslanmamışsan bir annenin gözyaşlarında, sadece şiir yazarak bir yere ulaşamazsın.

Yine Eylül’e vurduk işte. Yine bulutlar, yine yağmurlar, yine hazan mevsimi. Bak, sokaklar direnen çocukları çoktan unuttu. Sokakların terk etmeyen bir tek o tuhaf, tekinsiz duygu. O diyor ki bize;

“Dolaşıyorum ne zamandır

kalbimde bir gül kesiği;

ıslak bir tülbent koy göğsüme

emsin büyüyen o siyah lekeyi;

çoktan döndüm gittiğim gurbetlerden

yine de

içimde kanayan bir sılanın sesi.”

Panzerler çekiliyor mahalleden, sokakta yanan lastikler söndü sönecek. Bir şair dolaşıyor kimsesiz sokaklarda, kalbinde bir gül kesiği. Kelimelerinin kenarında biraz kan. - Uzun bir kış olacak herhal.

 

ŞİİR MEVSİMİ

Silinmiş o kan lekeleri annelerin yüreklerinde yeniden filizlenir ama, unutma.  O çocuklar sessizce büyür mezarlarında. Evet, tuhaf bir duygudur çorak toprakta bir fidanın boy vermesi. Bakmışsın en insansız sokaklarda birdenbire çocuk cıvıltıları. Bakmışsın yine yürüyorlar adımlarını ve kelimelerini çoğaltarak. Bakmışsın, kara kışa inat yine ilkbahar. Bakmışsın erguvanlar yine çiçeğe durmuş, yırtıp atmış betonun griliğini. 

Yine de yetmez zaman gecenin ve kitapların söylediğini çözmeye, kaç kent, kaç aşk terk edilmiştir; sinmiştir ölümler satırlara bir koku gibi; hep bir şeyler kalmıştır geride asla unutmak istemediğimiz…

Evet, tuhaf bir duygudur çorak toprakta bir fidanın boy vermesi. Gelirse, bir tek pencereden kimsesiz sokağı seyreden fena çocuklar yüzünden gelir yaz.

Yazma artık, şiirin mevsimi geçti. Turfanda sözcüklere o isyanı sığdıramazsın. Uğraşma boşuna, fena çocukların isyanına katmamışsan adımlarını, kelimelerini, sadece şiir yazarak gerçeğe ulaşamazsın.

Kaçıp bir sığınak bul yazmayacaksan. Sevgilinin dizine saklan akşam oldumu. Sıkıntının ormanında hayvanları kovalayan avcıların yasanı tut. Biliyorum kırdılar senin de nice oyuncaklarını, üç beş günün var şunun şuracığında. Paran olmasa da olur, şarabın bitince çık yağmura. Kim güzelleşmiyor öpüşünce?

O diyor ki bize;

“Her gün yeniden ölmek

elinden karanlık adamların

yalanla, ekmekle, silahla.

 

Üstümüze bakarken çağlar

her çocuk başı okşadığımız

suçlu bizmişiz gibi

büyüyor avcumuzda.”

Kardeşler! Ezberimde tüm zulümler. Çoktan verdim vereceğim filizi. Gittim gideceğim yerlere; döneceğim yerlerden döndüm. Yine de yetmez zaman, gecenin ve kitapların söylediğini çözmeye.

Sinmiştir ölümler satırlara bir koku gibi; hep bir şeyler kalmıştır geride asla unutmak istemediğimiz… Yazma artık, şiirin mevsimi geçti. Anımsadıkça bilecek insan neyi unutmaması gerektiğini.

 

* Kapak tasarımında kullanılan çalışma Yulia Brodskaya'ya aittir.

 

Orhan Gökdemir'in diğer yazılarını okumak için;

Tarih Öncesi Köpekler Havladığında

Bir Şair Tutuşursa...

Ne Alın Yazısı, El Yazısı Be!

Manidar Zamanlar

Hisarbuselik Sone

Fena Çocuklar Zamanı

Sisli Bir İstanbul Yazısı

Renklerin Kabahati Değil Hep Griye Çalmamız...

Özgürlüğün Rengidir Esmer, Çünkü Pişmeden Özgür olunmaz...

Cengiz Unutmaz

Zenciler Kötü Kokar Çünkü Üzerine Beyaz Adamın Kokusu Sinmiştir

Dinler Tarihinde Senkretik Haller/ Dindar Nesile Din Bilgisi Dersleri

Sisler Ülkesi; Komitas'ı Bilir misiniz?

Aşık Bir Çocuk Olarak Doğdu Neşet Ertaş ve Aşık Bir Çocuk Olarak Öldü

Siber Direniş Örgütü; Redhack


 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri