18
Şubat

“Aşk olsun çocuklar size aşk olsun!”

18 Şubat 2014 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Bir çocuk sokaklarda koşar, karşısında tankıyla topuyla, heybetli duruşu, ürkütücü yasaları, asık suratlı zalimleriyle koca bir devlet durmaktadır. ‘Nereye be çocuk?’ diyemezsin. Öyle bir koşmaktır ki, rüzgar yanında yayan kalmış, en güzel sevda dizesi olmuştur.

 

Enver Aysever

Hayatı Can Yücel’ce yaşamak hem güçtür, hem de biraz cesaret işidir. Bir ayağı intihardadır, ötesi doyasıya/kıyasıya dövüşmekte ve sözünü sakınmamakta! Bazen yaşama arzusuyla, ölüm kol kola girer. Soluk alma olanağı kalmadığında, dört yan yalan, iki yüzlülük ve en kötüsü mahluklarla dolduğunda isyanı küfür olur insanın! Yazgıya boyun eğmek erdemli kişiye yakışmaz. Güçlü karşısında sesi kesilene tam da ağız dolusu bir küfür savurmak gerekir. Şiirdir be küfür, sövdüğün adama bile değer katar! Sözün değerini bilen, imgenin gücüyle sövgü alçaltmaz o cüceyi, yüceltir!

Bir çocuk sokaklarda koşar, karşısında tankıyla topuyla, heybetli duruşu, ürkütücü yasaları, asık suratlı zalimleriyle koca bir devlet durmaktadır. ‘Nereye be çocuk?’ diyemezsin. Öyle bir koşmaktır ki, rüzgar yanında yayan kalmış, en güzel sevda dizesi olmuştur. Kimi gönüllü tutsaklıklara sığınmışken, özgürlük diye haykırmak için koşmaktadır çocuk. Sokaklar çağırır insanı, gel, bir yel ol sen de, yüreğe dokun, dokun ki zalimlerin sesi bunca kocaman çıkmasın, gel de sevdaları bile göz kırpmadan vuran iktidar tetikçileri yalnız olduğumu sanmasın, der sanki. Bu bir fısıltı mıdır, tanrı mı girer yüreğe,vicdan mı haykırır, yoksa hep bir ağızdan toplum mu ayaklanmıştır anlamaz insan. Evler dar gelir, zincirler artık ağır değildir, zalimin korkusu merminin çokluğunda, gazın bolluğunda saklıdır. Ama hep gizlidir yüzler, kapalıdır kameralar…

Bir çocuk ölür. Kurşunu atanın yüzü yok sanırlar. Biliriz. Nice özgürlük sevdalısı barışın kuşları toprağa düştü kanla. “Umudun düşman”larının namlusundan hep aynı kör kurşun çıkar. Sanırlar ki ölüm bitirir bu soyun çocuklarını. Bu soy ki, küfürleri sevda sözü gibi tutkuyla söyler yüzlerine, mertçe konuşur, arkadan vurmaz, saklamaz yüzünü karanlığa, iktidarların koltuk değneği olmaz! Bu soy ki, aynı dille konuşur yeryüzünün her yerinde. O zalim anlamaz ama “biz halkız ölümlerde çoğalırız” hep aynı dilde, aynı ezgide, aynı yürekte atar.

Ali İsmail ölür!

Bayrak olur dalga dalga.

Korkmaz sizden Ali İsmail, nicesi gibi korkutur!

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri