22
Ocak

Dinamitlenen Sahicilik Algısı...

22 Ocak 2014 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Başka bir devirde ‘yüzyıl’ alacak gelişmeler ‘bir gün’ içinde olup bitiyor ve doğal olarak iktidar olanakları, farklı merkezlerden olsa bile, kafa karıştırmak için bilgi, belge, görüntü, kanaat, sanal fikir adamlarının benzersiz görüşlerini pompalıyor da pompalıyor.

 

Enver Aysever

Çok bilgi, uyarıcı bize zengin olanaklara sahip olduğumuz izlenimi vererek, gerçeklik, sahicilik algımızı dinamitliyor ve hangi durum karşısında ne düşünmemiz gerektiği ya da ne hissetmemiz gerektiği hususunda bir kriz içinde boğulmamızı sağlıyor.

Bilgi/bilişim çağının çocukları sahip oldukları çoğu fuzuli ve kaynağı belirsiz ileti/uyarıcı arasında kaybolup gidiyor. Hiç kuşku duyulmayacak, temel olgu ve değerler karşısında, biçare suratlar görüyoruz.

Başka bir devirde ‘yüzyıl’ alacak gelişmeler ‘bir gün’ içinde olup, bitiyor ve doğal olarak iktidar olanakları, farklı merkezlerden olsa bile, kafa karıştırmak için bilgi, belge, görüntü, kanaat, sanal fikir adamlarının benzersiz görüşlerini pompalıyor da pompalıyor.

Henüz ‘değer’ dünyasıyla tanışmamış kimse bu alacalı ortamda kendini yalnız, korunaksız, küçük ve anlamsız hissediyor. Hal böyle olunca dini inanç, milliyet aidiyeti gibi ilkel sahiplenmeler sığınak oluyor. Tüm bunların bir kurgu ve ideolojik bir şiddet olduğunu anlamak ve anlatmak imkansız hale geliyor.

Esrik bedenler ve ruhlar için bu dünyada kolay elde edilen zenginlik ve öte dünya düşleri güzel bir korunak. Bu tabloya eşlik eden hamaset ve dinsel törenler sükuneti sağlıyor. Kendi adına bir diğerinin sorumluluk alması ve öte dünyadan haber verenlerin olması da hayatı kolaylaştırıyor!

İnsanın birey olarak ölçüt sorunu yaşadığında kör biçimde en yakın gördüğü çıkış yoluna sapması, sonunda uçurum olsa bile koşarak yol alması rastlantı değil elbet. Hem kişi kendi kısacık yaşantısından vazgeçiyor, hem de insanlık birikimi bu biçimde intihar ediyor. Varlığı üstüne düşünmeyen ve sonunu hızla hazırlayan acayip bir mahlukla karşı karşıyayız.

Güncel gelişmelerin avutucu tarafına sığınarak, onu ısırmayan yılanı besleme gayreti içinde olan bu zavallı kişi için ‘Zamanlama manidar’ gelebilir.

Oysa insanlığın zorlu yolculuğunda bilgelik telaşında olan ve sahiciliğin peşinde gidip, değer arayanlar için tüm bu zamanlamalar manidar değil kederli!

Zavallı insan zavallı insanlık!

 


Kapak illustrasyonunda ve sayfa tasarımında Edvard Munch'un "The Scream/Çığlık" isimli tablosu kullanılmıştır.

Sayfa tasarımında kullanılan diğer illustrasyon marshallartist.com'dan alınmıştır.

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri