02
Ocak

Vicdan Denen Ülkede...

02 Ocak 2014 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Bazen bir iç ses olur sözcükler ve sana rağmen çıkıverirler ortaya, baş ağrısı yapmasınlar diye teğet geçmeye kalkmak boşunadır. Bir kez şiirin terazisinde tarttı mı insan kendini, bir başka soydan geldiğini fark eder! Demem o ki, utanmazlar yerine de yüzünün kızardığını fark edersin; utanmazla aynı havayı solumak zorunda kalmak büyük acıdır!

 

Enver Aysever

Hüseyin Rahmi’nin “Utanmaz Adam” romanını okuyunca memleket ne tür insanlar yetiştiriyor görürsünüz. Siz okuduğunuzdan utanırsınız da, utanmazlığı alışkanlık haline getirmiş kişide bir gram yüz kızarması olmadığını fark edince şaşar kalırsınız! Utanmazlığın bir gelenek/alışkanlık olarak babadan oğula geçtiğini ummazdım doğrusu. Gerçi, “Artık bu memlekette şaşırana şaşarım,” demiştim ama, bana bile küçük dilimi yutturmayı becerecek utanmazlıklar keşfediverdiler. Kutulara sıra sıra dizilmiş türlü hayatlar. Kağıtların üzerine yazılan rakamlar. Sonra onlardan edinilen güç, yetki derken unutulan ya da hiç yaşanmamış olan insanlığımız!

Düşünme becerisi edinmiş insan kuşku duyar ve bunu yaşamının tamamına yayar. İnanca boyun eğmez, iradesini devretmez, kendini dünyanın tüm dertlerinden sorumlu sayar hatta. Ama asla bir cennet keyfi ya da cehennem ızdırabı uğruna geçirmez yaşamını. Bir kez eline geçen olanağı doya doya duyumsamak için insanlığın ortak mirasına katkı yapmaya çabalar, en azından vicdan diye bir ülkede temize çeker tüm sözlerini, eylemlerini!

Kant, güç bir işe giriştiğini biliyordu elbet. Kendi ölçütünü koymak ve buna uygun yaşamak ne demek, peşine düşmüş ve bulmuştu. Ölümlü dünyada, üstelik türlü hazlar önünden kayıp giderken, kendini korumak, ölçüne uygun davranmak tuhaf ve yararsız gelir kimilerine. Bir inanca sığınmak, söylenen bir büyük yalana ortak olmak, iktidarın güçlü kollarına sığınıp konforlu yaşamak varken, neden öte yolu tutar ki insan? Utanmaz adamlar çağında, bir yalnızlık öyküsüdür bu derinleşen ve ağırlaşan.

"Düşünsel Sefalet" kavramını uydurdum uyduralı, bayağılıktan daha bir rahatsız olup, kendime bulduğum sığınakta yaşamaya gayret ediyorum. Işıltılı, parlak, alkışın bol keseden savrulduğu dönemde bir terazi gereksimi doğuyor, hemen kütüphaneme dalıyorum. Bana ses verdiğini, pusula olduğunu bildiğim yazarlarım var. Çekilen bunca acı, taşınan bu en ağır yükün sebebini en yorgun/yılgın zamanlarda anımsatıyorlar bana. Acılı bir insanlık parodisi içinde büyüyen yalnızlık iki dizede diniyor. Tersi söylenebilir; acı demleniyor ve o tadı sevmeye başlıyor insan. Kekremsi, damak yakan bir tat. Etik ölçü koymanın ve bunu uygun yaşamanın tadıdır bu. İnsanın vicdanı tanrı oluverir…

"Yazgıcılar” romanını bir çırpıda yazdığımı sanmıştım. Meğer o aniden akıp giden sözler ve öyküler tam da bir isyanın, itirazın ayağa kalkmasıymış. “İzlenme, dinlenme, gözlenme çağında bir yalnızlık öyküsü” kurmuştum. Zaman tuhaf akıyor, yaşarken gördüm yazdıklarımın teker teker ortaya çıkışını. Yazı adamı kâhin değildir elbet, ancak kuşkusuz sezgilerimiz, estetik olanın peşine düşürdüğü kadar, bataklığın boyutlarını da söyler. Gelecek bir zaman mı demiştim ben?

Bazen bir iç ses olur sözcükler ve sana rağmen çıkıverirler ortaya, baş ağrısı yapmasınlar diye teğet geçmeye kalkmak boşunadır. Bir kez şiirin terazisinde tarttı mı insan kendini, bir başka soydan geldiğini fark eder! Demem o ki, utanmazlar yerine de yüzünün kızardığını fark edersin; utanmazla aynı havayı solumak zorunda kalmak büyük acıdır!

İsimlerini vermek boşuna! Sözü kirletmek, hatta böyle kayda geçirmek bile boşa kürek çekmektir. Okuması yazması olmaz utanmazın. Cehaletten beslenir ve kutsar. Çalmak, çırpmak, yalan söylemek sıradan işlerdendir. Bizim gibi kerizler büyük resmi göremez, o hep işinde gücündedir. Bedduamız yoktur ki bizim, edelim de arınalım. Sövgünün Can Yücel’cesini biliriz o da utanmaza çok gelir!

 


Kapak tasarımında kullanılan illustrasyonlar Claudio Souza ve İmperioli(devianart)'e aittir.

Sayfa tasarımıda Mark Smith ("coorupt officals") isimli çalışması ve Goni Montes'in illustrasyonu kullanılmıştır.

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri