18
Aralık

Aykırı Sorular Cumartesi yine bir ilke imza attı

18 Aralık 2013 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Fazıl Say, ilk kez canlı yayınla ekran başındaki izleyicilerle 20 yıl önce ünlü şairlerin şiirlerini bestelediği "İlk Şarkılar’ albümüyle Aykırı Sorular Cumartesi'de buluştu. 

Ömer Hayyam’dan Nâzım Hikmet’e, Metin Altıok’tan Cemal Süreya’ya uzanan albümde Serenad Bağcan eşsiz yorumu ile yer alırken, Çağ Erçağ'ın viyolonselinde hayat buldurduğu farklı enstrüman tınıları tüm izleyenlere "aykırı" bir gece yaşattı.

Tanımadığı şairlerin şiirlerini bestelerken onlarla daha hür bir ilişki kurabildiğini belirten Say; hem şiirde kendini, hem de kendinde o şiiri, duyguyu bulduğu şairlerin eserlerini besteleyerek karşılıklı olarak bir anlaşılma ilişkisi yarattığını belirtti. 

"İlk Şarkılar" albümünün yanı sıra; Sivas, Hopa, Ankara ve Bodrum'u içinde barındıran "Dört Şehir" viyolonsel ve piyano sonatı da Aykırı Sorular Cumartesi'de müzik severler ile buluştu. Türkiye'nin en büyük problemlerinden birinin sanatı ve halkı arasındaki iletişimsizlik olduğunu söyleyen Say, Anadolu'yu sanatla buluşturmanın önemini dile getirdi. 

Program boyunca "Dört Şehir"in Sivas'ıyla Aşık Veysel'in sazına, Hopa'sıyla kafkas dansıyla kemeçeye dönüşen viyolonselli düğününe, Ankara'sıyla monotonluğun, melankolinin griliğine, Bodrum'uyla ise Barlar Sokağı'nın iç içe geçmiş tınıları ve anlarıyla yollar müziğe döküldü. 

 

Programın tamamını izlemek için TIKLAYINIZ

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri