02
Aralık

Nedir sizin 90lar dediğiniz?

02 Aralık 2013 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Oturduğum masada, "doksanlar" diye anılan dönemin fevkaladeliğinden bahsedilmeye başlanınca huzursuzlanıyorum; belli belirsiz, ince, tuhaf bir öfkeyle doluyorum hatta...

Nankör müyüm? Doksanlı yılların "ürünü" değil miyim ben de?

 

Sibel Alaş

Davetler geliyor "doksanlar" temalı televizyon programlarından, hiçbirine gitmiyorum.

O dönemle ilgili hasbihâl etmek isteyen gazeteci dostlar arıyor bazen, nazikçe reddediyorum.

Oturduğum masada, "doksanlar" diye anılan dönemin fevkaladeliğinden bahsedilmeye başlanınca huzursuzlanıyorum; belli belirsiz, ince, tuhaf bir öfkeyle doluyorum hatta. Katılamıyorum sohbete; tıpkı, doksanların fevkalade yıllar olduğu fikrine katılamadığım gibi.

Nankör müyüm? Doksanlı yılların "ürünü" değil miyim ben de? O yıllarda açılan kapılardan geçip girmedim mi müzik sektörüne? O yılların cömertliği sayesinde "tanınır" olmadım mı?

Hayır nankör değilim, itirazım var sadece. Doksanların yalnızca şarkılarla, şarkıcılarla, dizilerle anılmasına itirazım var. O yıllarda yapılan "bütün" sanat (!) işlerinin kusursuz olduğunun düşünülmesine ve öyle muamele görmesine itirazım var. Haydi dürüst olalım, o yıllarda yapılan işlerin pek azı (benim birçok şarkım da dahil olmak üzere) vasatın üstüne çıkar.

"Ortada kuyu var yandan geç."

İnsanlar, doksanlı yıllardan bahsederken, o kuyunun yanından usta manevralarla geçip gidiyorlar hep. Belki, Shangri-La misali anlattıkları doksanların şarkıdan türküden ibaret olmadığını biliyor ve o karanlığı anımsamak istemiyorlar, belki de çok şanslılar ve o karanlığa hiç şahit olmadılar. Bir de benim gibiler var; şarkıların yanı sıra yangınları da anımsayan ve anımsadıkça ciğerleri kara bir dumanla dolan.

Yıl 1990. Bir efsaneymişcesine anlatılacak olan o on yılın ilk adımı. On altı yaşındayım. Sanata, edebiyata, siyasete fena hâlde meraklıyım. Cumhuriyet Gazetesi okuyorum, kurtarmıyor aşağısı. Davy isimli yahudi bir çocuğa sırılsıklam aşığım o sıra. Davy benim ilk ciddi flörtüm. 11 Kasım sabahı alıyorum gazetemi elime, "Flört, fahişelikten farksız," diyen Cemil Çiçek'le karşılaşıyorum. Ocak, Muammer Aksoy'u bir faili meçhulle alıp götürmüş. Mart, Çetin Emeç'i suikaste kurban vermiş. Eylül, Turan Dursun'a, Ekim de Bahriye Üçok'a aynı kaderi uygun görmüş. Şimdi de Kasım gelmiş, gençlik hayallerimi yerle bir ediyor.

İşte böyle zalim başladı ve maalesef aynı zalimlikle devam etti doksanlar. İnsanın tam otuz yedi kere ölebileceğini öğrendik o yıllarda. Sivas'ta otuz yedi kez diri diri yandık. Uğur Mumcu, arabasına yerleştirilen bombayla paramparça edildi. Ahmet Taner Kışlalı'nın hayat hikâyesine de yazılmıştı aynı merhametsiz son. Metin Göktepe isimli gencecik bir gazeteci gözaltında can verdi. Cezaevlerinde ölüm orucu tuttu insanlar, açlıktan kırıldılar. Bütün heybetleriyle tanklar yürüdü Sincan'da. Susurluk'ta gerçekleşen bir kaza sonucu devlet, siyaset, mafya ilişkilerine vakıf olduk, çetelerle tanıştık. Modern ve gelişmiş bir ülkeydik biz, doksanlı yıllardaydık, uzay çağına ait bu yılların ecnebiler tarafından çekilmiş dizisini izleyerek büyümüştük, ama bir tuhaflık vardı; uzay çağı yaşanırken, sel baskınlarında, çöplük patlamalarında yitiyordu canlar. Depremler oluyordu Erzincan'da, Afyon'da, Düzce'de, koskoca Marmara'da, sağlam değildi yapılarımız...  öyle ya da böyle, bir sebepten, bir şekilde, habire, habire, insanlar ölüyordu doksanlarda.

Doksanlar bahsi geçtiğinde, o yılların bana sunduğu imkânlara rağmen heyecanlanmıyorsam sizin kadar, bir gülücük konmuyorsa dudağıma, sıkışıyorsa içim, hatta utanıyorsam biraz; affedin. Bildirdim işte mazaretimi. Doksanlar benim yüreğimde derin bir iz. Sahi, nedir sizin doksanlar dediğiniz?

 

Sibel Alaş'ın diğer yazılarını okumak için;

Aşk Mektubu... Bir rüya yakınımdasın ve bin şiir yılı uzağımda..."

"Sonsuza dek süren altı dakika; Quasi una fantasia"

"Ölmekle yaşamak arasındaki o incecik çizgi kadar gerçekken ben, fark ettim ki etrafımdaki herşey varsayım..."

"Fikret Kızılok; Camdan Kalp"

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri