01
Aralık

Aykırı Kumpanya

01 Aralık 2013 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Dilinin sivriliği öylesine acıtıcı ki, her ne kadar işin içine mizah katsa da hedefi on ikiden vuruyor. Zaten yapmak istediği de o...

Edebiyata, siyasete, ülkemizin gidişatına ilgi duyuyorsanız, aydın olmanın sorumluluklarını bir kez daha gözden geçirmek istiyorsanız ve en önemlisi de sahnede kakara kikirinin dışında farklı bir şeyler arıyorsanız Aykırı Kumpanya tam da size göre. Kesinlikle pişman olmazsınız!..

 

Abbas Güçlü - Milliyet

Aykırı bir adama örnek arıyorsanız Enver Aysever’den daha çarpıcısını bulamazsınız.

Onu, son zamanlarda CNN Türk’teki Aykırı Sorular’dan tanıyoruz. Daha önce ne yaptığını ise bilenler biliyor. Özellikle de edebiyat ve tiyatro çevreleri...
Müthiş donanımlı ve bir o kadar da mücadeleyi seviyor. İşte bu yüzden, yine çok ama çok zor bir işe soyunmuş...
 

Pek çok “star”ın yaptığı gibi laf olsun, torba dolsun tarzı bir şov hazırlayıp, belden aşağı fıkralar ve bin yıllık esprilerle cebini doldurmak yerine, tarihi, edebiyatı, sanatı, medyayı, siyaseti, sizi, bizi, kendini yani hepimizi sorgulamaya başladı.
Hem de en sivri bir şekilde.

Dilinin sivriliği öylesine acıtıcı ki, her ne kadar işin içine mizah katsa da hedefi on ikiden vuruyor. Zaten yapmak istediği de o.

Bir sosyolog olarak, toplumun genetiğini bozanlara, yaptığınız yanınıza kar kalmadı mesajını öylesine net veriyor ki, yaşanmışlıkların üzerinden yüz yıl da geçmiş olsa, o anı, olup bitenleri, tüyleriniz diken diken yaşıyorsunuz...
 

Aykırı Kumpanya, onun yeni bir sahne deneyimi. Yönetmen ve sanatçı olarak belki binlerce kez sahne tozu yutmuş ama bu kez farklı bir performans sergiliyor.
Yaşanmış olayları anlatıyor. Araya bazen Sibel Alaş ve orkestranın müziği, bazen o döneme ait canlı görüntüler, bazen de fotoğraflar giriyor.
 

Aysever 71 doğumlu ama 100 yıllık birikime sahip. Belki de bu yüzden ayrıntı bombardımanına tutuluyorsunuz. Eğer anlatılan o acı olaylar hakkında fazla bir bilginiz yoksa konulara Fransız kalabilirsiniz. Bu yüzden gençleri yakalamakta zorlanabilir. Araya onlara da hitap edecek anekdotlar mutlaka serpiştirilmelidir...
 

Aykırı Kumpanya, ilk gösterimini Mersin’de yaptı. İstanbul’daki ilk gösterimi ise önceki gece Zorlu’daydı. Edebiyata, siyasete, ülkemizin gidişatına ilgi duyuyorsanız, aydın olmanın sorumluluklarını bir kez daha gözden geçirmek istiyorsanız ve en önemlisi de sahnede kakara kikirinin dışında farklı bir şeyler arıyorsanız Aykırı Kumpanya tam da size göre. Kesinlikle pişman olmazsınız!..

Abbas Güçlü - Milliyet, 1 Aralık 2013

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri