17
Ekim

‘Çöp Sanatçısı’ Canogar dikkatimizi insan yapımı ‘8.kıta’ya çekti…

17 Ekim 2013 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

Çoğunluğu plastik çöplerden oluşan insan-yapımı “8.kıta”, Canogar’ın ifadesiyle kısa bir süre sonra Avrupa kıtasının büyüklüğüne ulaşacak.

 

Alişya Tekinsoy

Geçtiğimiz ay ArtOn galerisinde 'new media art'ın önemli sanatçısı Daniel Canogar’ın ‘Vortices’ isimli sergisi vardı.

Canogar insanın teknolojiyle olan ‘karmaşık’ ilişkisini anlatan bir sanatçı.

“Çalışmalarını oluştururken, medyada ilgisini çeken fotoğraflardan faydalanıyor. Bu, Moskova’da bir kanalizasyonun rögar kapağından tutun da Orta Afrika’dan gelen mültecilerin Fas ile İspanya’yı ayıran tel örgüleri atlamaya çalışırkenki fotoğraflarına kadar aklınıza gelebilecek hemen her şeyin görseli olabiliyor.”

Çöpler ve atıklar sanatçının çalışmalarında en çok kullandığı materyaller. Hatta ‘Çöp sanatçısı’ olarak da adlandırılıyor Canogar. Sanatçı ArtOn’daki Vortices sergisindeki fotoğrafları oluşturuken de ‘Great Pacific Garbage Vortex’den (Büyük Pasifik Çöp Yaması) ilham almış.  

Vortex Sergisindeki fotoğraf çalışmalarıyla çevresel katastrofa işaret eden Canogar’ın hedefini tam anlamıyla gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Zira çevresindeki plastik ağırlıklı çöp yığını içinde devinen insan vücutları, fotoğrafları ilk gördüğünüz andan itibaren duygu dünyanızı altüst ediyor ve tüm dikkatinizi okyanusun ortasındaki bu insan yapımı plastik ‘kıta’ya çekiyor:

“Büyük Pasifik Çöp Yaması”

Kuzey Pasifik Subtropikal Girdabı yüksek basınç sisteminin oluşturduğu hava akımları sayesinde saat yönünde dairesel bir devinim oluşturuyor. Okyanusun ıssız bölgesindeki bu alandan balıkçılar ve yelkenciler büyük balık olmaması ve ters rüzgarlar yüzünden uzak duruyor. Bahsedilen bölge milyonlarca ton çöple dolu ve bunların büyük çoğunluğu plastiklerden oluşuyor. Girdap aslında bu bölgede sürekli çöp toplayarak Batı ve Doğu Pasifik Çöp Yamalarına bir anlamda hayat veriyor. Her iki yama 6000 mil uzunluğundaki alt tabaka ile birbirine bağlanıyor.

Dünyada okyanuslarda yüzen çöplerin yüzde 90’ı plastiklerden oluşuyor. Greenpeace’in verdiği rakamlara göre her yıl dünyada 200 milyar ton plastik üretiliyor ve bunun yüzde 10’u okyanusa karışıyor. Karışan bu oranın yüzde 70’i okyanus dibine batıyor ve okyanus zeminindeki yaşama zarar veriyor. Kalan diğer yüzen atıklar girdaba karışıyor.

Evet çoğunluğu plastik çöplerden oluşan insan-yapımı “8.kıta”, Canogar’ın ifadesiyle kısa bir süre sonra Avrupa kıtasının büyüklüğüne ulaşacak.

Sahi siz hayatınızdaki onca plastiğin nerede saklandığını hiç düşündünüz mü?

 


Kapak fotoğrafı Canogar’ın Vortices/Vortex isimli sergisinden alınmıştır.

Kaynak ve Alıntılar; “Dünya teknoloji karşısında yenilgiye uğruyor”, Istanbul Art News, 10 Eylül 2013/Evrim ŞENER ve www.denizhaber.net

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri