10
Ekim

Reyhan Karaaslan yazdı; "Mario Levi sizi kokular, tatlar ve anılar arasında bir yolculuğa çıkarıyor"

10 Ekim 2013 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Kokular ve tatlar geçmiş ile bağımızdı, belleğimizdi. Hatırlamak istediklerimiz ile kaçındıklarımızın saklandığı dünyalardı yemekler. Odalarımız vardı, kapısını kapatıp saklandığımız, mutluluk çığlıkları atıp bazen de sessizce ağladığımız. Yemekler, odalarımıza açılan kapılardı. Bazen bilerek isteyerek açtığımız bazen de üstüne açılmaz kilitler vurduğumuz kapılar…

 

Reyhan Karaaslan

Yazarlarım vardı benim, sorgusuz sualsiz kabul ettiğim. Beğenmesem bile bahaneler bulur, temize çıkartırdım kendimce her birini. Bir bakıma “kör âşık olma” durumu da diyebiliriz buna. Yazdıkları her şey kabulümdür aslında.

Mario Levi onlardan değildi benim için. Nedenini bilmediğim bir uzaklık vardı aramızda. Bazı yazarlar sizin olurken bazıları ile de aranıza uçurumlar yerleşir. Bizimkisi tam da buydu. Biz hiç tanışmamıştık. Cümleleri bana hiç ulaşmamıştı. O, “hiç tanımadığım, belki de tanımayacağım birilerine kelimelerimle inşa ettiğim bir köprüden yürümek isterdim” derken, ben hiç izin vermemiştim ona bu yolculuk için. İtiraf ediyorum, evet, pişmanım. Ben bilinçsizce ondan uzak durmuştum. Bizimkisi şimdi gecikmiş bir tanışmaydı.

Mario Levi ile aramızdaki köprülerin kurulması “Size Pandispanya Yaptım” ile oldu. Kitabın ismi hayal dünyamı kışkırtmaya başlamıştı çoktan. Daha okumadan içinde dolaşacağım kokular ve tatlardan oluşan dünyayı hayal ediyor, bu dünyanın etrafında yaratılan hikâyeleri düşünüyordum. Geciken her buluşmada yaşanan pişmanlık ve kaybettiğim zamanı telafi etme derdi ile başladım Mario Levi okumaya. Hayal ettiğim ile buluşturmuştu beni “Size Pandispanya Yaptım” da.

Kokuların ve tatların hayatlarımızdaki önemini fark ettiriyordu Mario Levi. “…yemekler önemliydi, şüphesiz önemliydi. Tatları da önemliydi kokuları da. Ama hatırlattıkları daha önemliydi.” Kokular ve tatlar geçmiş ile bağımızdı, belleğimizdi. Hatırlamak istediklerimiz ile kaçındıklarımızın saklandığı dünyalardı yemekler. Odalarımız vardı, kapısını kapatıp saklandığımız, mutluluk çığlıkları atıp bazen de sessizce ağladığımız. Yemekler, odalarımıza açılan kapılardı. Bazen bilerek isteyerek açtığımız bazen de üstüne açılmaz kilitler vurduğumuz kapılar… “Size Pandispanya Yaptım” da her bir odayı gezdirdi bana Mario Levi.  Mutlukları, hüzünleri, aşkı gördüm sessizce süzüldüğüm bu odalarda.

Kokular ile hafızamı canlı tutarken aslında yemekler ile geçmişe ait tüm duyguları yaşattığımı fark ettim. Babaannemin karanfilli çayı, annemin yaptığı sucuklu açmalar. Daha bu sabah evden çıkarken duydum gizli gizli yediğim, dumanı tüten o açmanın kokusunu. Peki ya o kavanozlardaki gelincik şurupları… Gecenin bir yarısı uyanıp uyanıp içerdim şuruplarımı.

Sevdiklerinizle paylaştığınız anları ölümsüz kılan her bir anı sizde sonsuza kadar yaşıyor. Böyle bir anıydı ilk yaptığım yemek. Bamyaydı. En zorlandığım ise bamyaları ayıklama faslıydı. Nasılda mutluydum! Yemek yapmanın yanında annemle birlikte o yemeği yapabilmenin mutluluğuydu yaşadığım. Ya o küçücük ellerimle kasnakta nakış işleyip, bebeklerime elbise dikmem… Hepsi babaannemden mirastı bana. Küçük bir çocuk gibi hissetmezdim kendimi. Kocaman bir genç kızmışım gibi oturtur karşısına sabırla öğretir kasnakta nakış işlemeyi, bebeklerime elbise dikmeyi. Ne kadar çok özledim babaannemi!

Uzun zamandır yemek yapmadığımı hatırladım birden. En son ne zaman etli biber dolması yapmıştım? Yıllar geçmişti yapmayalı. Özellikle etli biber dolması ile cacık bir araya getirmek istemediğim bir ikiliydi benim için. Uzaklaşmak istediğim, hatırlamak istemediğim anılarımın intikamını alıyordum biber dolmasıyla cacıktan. Yıllarca fark etmediğim bir şeyi elimdeki bu kitap bana fark ettirmişti, ben kaçıyordum anılarımdan.

Galiba acıktım. Dolabımda bir parça kurumuş peynir, birkaç yumurta, yumuşamaya başlamış domatesler ve renkleri yeşilden sarı dönmüş yer yerde kızarmış biberler. Yapılacak yemek belli; menemen.

Menemenin bende hatırlattığı ise ne yazık ki büyük kısmı boş olan buzdolabım…

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri