24
Eylül

Merkel'in 'ustalık' dönemi!

24 Eylül 2013 Yazar: Aykırı Akademi
Tüm Yazılar

 

Merkel, çok büyük bir başarıyla partisinin oyunu 10 puan yükseltti ve %42 ile ustalığını gösterdi. Merkel’ın bu büyük başarısı herkesi korkutuyor ve kimse yanına yaklaşamıyor. Sahi ne olacak şimdi?

 

Selami İnce

Almanya Başbakanı Angela Merkel da artık üçüncü, yani ustalık döneminde. Merkel’ın buraya kadar gelişi hep bir partiyi yutarak oldu. Merkel ilk iktidarında sosyal demokratlarla birlikteydi ve 4 yıllık “büyük koalisyon” sonrasında yapılan seçimlerde,  Almanya Sosyal Demokrat Parti SPD, İkinci Dünya Savaşı sonrası tarihinin en kötü sonucunu aldı. SPD, % 23’te kaldı ve tabii ki koalisyona devam etmeye yüzü kalmadı.

SPD’nin tarihinin en kötü sonucunu aldığı seçimde, Hür demokrat Parti, FDP, yani Liberaller, bütün zamanların en yüksek oyunu aldı.  % 14,6 oy oranıyla Liberaller özlenen tablo olarak Merkel koalisyonunda yerini aldı.  Peki geçen haftaki seçimde ne oldu? Evet, aynen SPD’nin başına gelen oldu ve FDP, savaş sonrası bütün zamanların en kötü sonucunu aldı. FDP, % 4,8 ile hem Parlamento’dan hem de koalisyondan düştü.

Ne olacak şimdi? Merkel, bir gözüyle Yeşillere bakıyor. Yeşillerin oy oranı % 8,4. Yeşiller ve Merkel, isteseler rahatça koalisyon kurar. Ama bu sıra Almanya’da en çok yapılan siyasi esprilerden biri, “Merkel bu sefer de yeşilleri parlamento dışı bırakmaya karar verdi” biçiminde. Son dönemde ne olursa olsun iktidarda olalım siyaseti izleyen Yeşillerin bile bu olasılıktan korkarak Merkel’dan uzak durduğu da konuşuluyor. SPD, ise aynı hatayı tekrar yapmaktan korkuyor.

Merkel, çok büyük bir başarıyla partisinin oyunu 10 puan yükseltti ve %42 ile ustalığını gösterdi. Merkel’ın bu büyük başarısı herkesi korkutuyor ve kimse yanına yaklaşamıyor. Sahi ne olacak şimdi? Şaka bir yana Almanya iş çevreleri ve muhafazakâr seçmen Merkel’a, SPD ile koalisyon kurması için baskı yapıyor. Zaten Merkel de, SPD ile ilk teması kurduğunu açıkladı. SPD, ise, yönetimi cuma günü toplayacağını ve durumu değerlendireceğini bildirdi.  Bu temas Yeşiller olasılığını ortadan kaldırmıyor sadece önceliğin SPD’de olduğunu gösteriyor.  Zaten Yeşillerde personel tartışması başladı. Yeşiller muhalefetteyken % 10,7’den % 8,3’e düşmenin şaşkınlığını henüz atabilmiş değil. Bu haliyle CDU ile koalisyona girebilmesi çok mümkün görünmüyor.

Hem Merkel’dan kaçış mümkün görünmüyor hem de Merkel’la kimse olmak istemiyor. Ancak, matematiksel olarak SPD; Yeşiller ve Sol Parti, üçlü bir sol koalisyon kurabilir. Buna da ne SPD ne de Yeşiller yaklaşıyor. Çünkü Die Linke’nin 64 milletvekili ve % 8,5 oy almasının bir nedeni de SPD ve Yeşillerin soldan uzaklaşması. Soldan uzaklaşan bu iki partinin Sol Parti ile koalisyon kurması da varoluş gerekçelerine biraz ters gibi duruyor. Sol Parti açısından bu iki partiyle koalisyon kurma konusunda hiçbir sorun yok.  Sol Parti’nin koalisyon için üç şartı var: Birincisi, savaş karşıtı olmak ve bütün dünyadan Alman askerlerini çekmek, ikincisi ücretleri artırmak ve asgari ücret uygulaması getirmek, sonuncusu ise, yoksulluk yardımını ve işsizlik parasını artırmak. Bunu yapan herkesle birlikte oluruz diyor.

Kısacası, Almanya Sol Parti ile CDU’nuın arsında bir yerde sıkışıp kaldı. Belki de Almanya’da gerçekten iki parti var. Biri Merkel’ın CDU’su, diğeri Sol Parti. Diğerleri Erbakan Hoca’nın dediği gibi “sizi gidi taklitçiler sizi…”

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri