05
Eylül

Rengarenk Protesto

05 Eylül 2013 Yazar: Aykırı Akademi

 

Eski orman mühendisi Hüseyin Çelikel’in Cihangir’den Boğaza doğru inen ‘bakımsız’ Fındıklı merdivenlerini “insanları gülümsetmek” amacıyla gökkuşağı renklerine boyaması Türkiye genelinde bugüne kadar yapılmış en renkli protestoya hayat verdi.

 

‘Gökkuşağı Merdivenleri’ fotoğraf çektirmek isteyen pekçok insanın uğradığı turistik bir mekana dönüşünce, Beyoğlu Belediyesi bir ‘geceyarısı operasyonu’ düzenleyerek merdivenleri tekrar griye boyayıverdi. Zaten ne olduysa bundan sonra oldu. ‘Renklere tahammulsüzlüğe tahammül edemeyenler’ bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir ‘estetik protesto’ya imza attı.

Sosyal medyada fotoğraflarıyla paylaşılan bu gece yarısı operasyonu adeta infiale sebep oldu. Olayın büyüyeceğini anlayan Beyoğlu Belediye Başkanı, bir gece önce belediye işçileri tarafından griye boyanan merdivenlerin tekrar gökkuşağı renklerine boyanması için talimat verdi. Her ne kadar belediyenin renkleri bir öncekine göre ‘soluk ve ruhsuz’ bulunsa da, Fındıklının ‘bakımsız’ merdivenleri bir hafta içinde üçüncü kez boyanmanın şaşkınlığını yaşıyordu. Yaşıyordu yaşamasına da yurdumun diğer merdivenlerinin neyi eksikti?

Twitter ve facebook üzerinden yapılan “Beyoğlu Belediyesine inat, Rengarenk hayat, Onlar griye biz gökkuşağına boyuyoruz. Boyanı fırçanı kap gel!” çağrısı Türkiye genelinde karşılık buldu.

Eline boyasını alan “Faşizme inat, rengarenk hayat!” sloganıyla, İstanbul’dan Diyarbakır’a, Batman’dan Amasya’ya, Çanakkale’den Antalya’ya, pek çok yerde mahallesindeki merdivenleri boyamaya başladı. Türkiye’nin heryerinden gökkuşağı fotoğrafları düşmeye başladı birer birer sosyal medyaya; merdivenler, kaldırımlar, trabzanlar…

 

Eylemle ilgili olarak çekilen fotoğraflar http://gokkusagidevrimi-tumblr.com adresinde görülebilir. Ayrıca bu adrese fotoğraflarınızı da gönderebilirsiniz.

Eylem sadece Türkiye’de değil, dünya da karşılık buldu. NY Times’da  haber oldu.“Burst of Color, Turkey’s Public Walkaways Become a Focus of Quiet Protest” by Sebnem Aksu http://thelede.blogs.nytimes.com/2013/09/03/with-a-burst-of-color-turkeys-public-walkways-become-a-focus-of-quiet-protest/

 

Gezi’de başlayan ‘sivil itaatsizlik’ önümüzdeki günlerde de bizi şaşırtmaya ve ‘gülümsetmeye’ devam edecek gibi…

 

Türkiye'de bu eylem öncesine kadar pek bilinmeyen merdiven boyama sanatı Dünya'nın pek çok ülkesinde sanatçılar tarafından icra edilmekte. Yazımızı bu çalışmalardan bazılarının fotoğraflarını paylaşarak bitirelim...

 

 


(*) "Dünya bu gökkuşaklarını seviyor; Renkli merdivenler denilince akla gelen ilk örnek Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Selaron Merdivenleri (solda) Şilili ressam Jorge Selaron, 1990’dan bu yana topladığı seramikleri 100 metre uzunluğunda 215 basamaklı merdivenlerin üzerine işliyordu. Turistlerin bağışlarıyla fonlanan bu eser 23 yıl sürdü. Ta ki Selaron geçen aylarda ömrünü adadığı merdivenlerin kenarında hayatını kaybedene kadar. Los Angeles, San Fransicco, New York, Seville, Londra, Paris, Brugge da renkli merdivenlere ev sahipliği yapan kentlerden. Hepsinde de rengârenk basamaklar turistlerin uğrak yeri haline gelmiş. Beyrut’taki renkli merdivenlerse artık kentin simgesi. Beyrut’un pek çok yokuşunda renkli merdivenlere rastlamak mümkün..."

Haber:Alpbuğra Bahadır Gültekin,  Radikal Gazetesi, 31.08.2013

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri