Menu
15 Temmuz 2017

Din Dersi Yerine Etik Dersi...

Türkiye’de din dersi zorunlu hale getirilirken; Lüksemburg'da bakanlar kurulu kararı ile ‘seçmeli’ din dersi kaldırılarak, yerine etik/ahlak dersi getirildi.

 

Lüksemburg’da çocuklar bundan sonra din dersi yerine etik dersi alacaklar. Hükümet adına açıklama yapan eğitim bakanı Claude Meisch’e göre; etik dersinin müfredata alınması Lüksemburg eğitim sisteminde bir kilometre taşı!

Demokrat Parti (DP), Lüksemburg Sosyalist İşçi Partisi (LSAP) ve Yeşiller'den oluşan koalisyon hükümetinin bu kararı, muhalefet ve kilise tarafından protesto edildi. Lüksemburg kilisesi adına konuşan Piskopos Jean-Claude Hollerich, hükümetin aldığı kararı, ''Demokrasiyi kötüye kullanmak'' olarak tanımladı.

Lüksemburg seçmeli din dersi eğitimini kaldırıp yerine etik dersi eğitimi koyarken, Türkiye çağdaş, demokratik ve laik eğitimden hızla uzaklaşmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı’nın verdiği bilgilere göre 2017-2018 Eğitim yılında öğrenciler FETÖ, PKK, DEAŞ ve Cihat konuları ile  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü’nü öğrenecekler. Hayırlı olsun!

Kaynak: SolPortal

 


Herkes bilsin